Laxlasagne med spenat och körsbärstomater

Recept på laxlasagne med spenat och körsbärstomater
Som alltid är lasagne, även denna laxlasagne, som godast dagen efter! Kanonbra mat när man är många som samlas runt bordet.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!

Lyxsmörgås med pepparot, lax och friterad kapris

Brand logo
Lyxsmörgås med pepparot, lax och friterad kapris

Laxlasagne med spenat och körsbärstomater

Krämig comfort food som passar perfekt i matlådan.

4 portioner

Tid: 30 minuter + tid i ugn

Du behöver:

250 g körsbärstomater (eller andra små tomater)
400 g färsk laxfilé
200 g färska lasagneplattor
1 pkt mozzarella
50 g parmesan
Salt och svartpeppar

Sås:

50 g smör
50 g vetemjöl (0,8 dl)
4 dl mjölk
1 nypa muskot
Salt och svartpeppar
2 vitlöksklyftor
2 msk olivolja
250 g färsk babyspenat

Till servering:

1 citron
Blandad grönsallad

3 goda toppings till kladdkaka

Brand logo
3 goda toppings till kladdkaka

Gör så här:

  1. Sås: Smält smöret i en kastrull. Vispa ner mjölet och tillsätt mjölken lite i taget under vispning. Fortsätt tills såsen är slät och har tjocknat. Krydda med muskot, salt och peppar. Ta undan ca 1 dl av såsen till att toppa lasagnen med.
  2. Skala vitlöken och skär den i tunna skivor. Stek den försiktigt i olivolja i en panna i någon minut. Tillsätt spenaten och stek ihop snabbt. Blanda spenat och sås, låt koka upp och smaka av med salt och peppar.
  3. Sätt ugnen på 220°, varmluft. Skär tomaterna i klyftor och laxen i skivor. Lägg lite av spenatsåsen i botten på en ugnsform. Varva lasagneplattor, hälften av tomaterna och laxen, ett lager plattor till, lax, tomat och sås. Avsluta med ett lager plattor.
  4. Rör ihop den sparade såsen med bitar av mozzarella, riven parmesan och lite salt och peppar. Bred blandningen över lasagnen.
  5. Grädda lasagnen mitt i ugnen i 15–20 minuter, tills gyllene och genomgräddad.
  6. Servering: Servera lasagnen med citronskivor och en matig sallad.

Foto: Columbus Leth