Laxbowl med mango och krispiga grönsaker
Fyll en skål med lax och knapriga grönsaker. Med varmrökt lax går rätten snabbt att sno ihop.
4 portioner
Du behöver:
400 g varmrökt lax
250 g nudlar (t ex risnudlar)
1 gurka
1 mango
150 g frysta edamamebönor
1 knippe salladslök
2 msk sesamfrön att strö över
Gomadressing:
1 dl sesamfrön
2 msk tahini
2 msk japansk soja
2 msk äppelcidervinäger
1 msk flytande honung
2 msk sesamolja
¼ dl vatten

Helgrillad lax med örttäcke och bärig matvetesallad
Gör så här:
- Plocka den varmrökta laxen i mindre bitar. Koka nudlarna enligt anvisningarna på förpackningen och låt rinna av.
- Skölj gurkan och riv den i långa strimlor på ett rivjärn. Skala mangon och skär i tärningar. Tina edamamebönorna. Rensa salladslöken och skär i tunna, sneda skivor.
- Stek alla sesamfrön, både till topping och till dressingen, i en torr panna i 2–3 minuter, tills de är lätt gyllene och poppar. Låt svalna något och spara 2 msk till topping.
- Gomadressing: Mixa sesamfröna och resten av ingredienserna i en mixer eller minihackare för en krämig dressing. Lägg till lite mer vatten om dressingen är för tjock.
- Lägg nudlar, grönsaker och lax i serveringsskålar och strö över salladslök och sesamfrön. Servera dressingen i en skål bredvid.
Foto: Columbus Leth