3 lättlagade recept med smak av citrus

3 lättlagade recept med smak av citrus
Citron och lime ger rätterna en frisk, syrlig och fräsch smak som balanserar både krämiga, feta och kryddiga ingredienser.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!

Bakat och klart #2 – Världens godaste kladdkaka

Brand logo
Bakat och klart #2 – Världens godaste kladdkaka

Citrus är en av kökets mest mångsidiga smakförstärkare och har många gånger en avgörande roll för att skapa balans i såväl söta som salta rätter. Genom att tillsätta syra kan man enkelt lyfta fram dolda smaknyanser i andra ingredienser. I till exempel en gräddig sås fungerar citrus som en nödvändig motvikt som skär igenom fett och ger en lättare munkänsla. Citrus fungerar dessutom som ett naturligt hjälpmedel i förberedelserna; syran kan möra kött i marinader och bevara färgen på råvaror som lätt oxiderar. Här är tre goda recept där citrus får är stjärnan!

Pimpa med citrus

Glöm inte bort att tillsätta citron i rätten för extra fräschör. Testa gärna våra uppiggande tips nedan.
En skvätt citronsaft gör rätter med mycket grädde, smör och ost lättare och fräschare.Testa att riva citronskal och blanda med flingsalt. Perfekt att strö över kyckling, grillad fisk eller rostade grönsaker.

  • Gör ett enkelt citronsmör med mjukt smör, rivet citronskal och färska örter.

Citronpasta med zucchini och parmesan

Citronpasta med zucchini och parmesan
columbus leth

Fräscht, snabbt och budgetvänligt – som du kokar ihop på 20 minuter!

Recept: Citronpasta med zucchini

Bowl med krispig kyckling och citronmajonnäs

Bowl med svart ris, krispig kyckling och citronmajonnäs
columbus leth

En färgstark bowl som gör gott för både kropp och själ!

Recept: Bowl med krispig kyckling

ELLE smakar- marockanska färsbiffar med aubergine och soja

Brand logo
ELLE smakar- marockanska färsbiffar med aubergine och soja

Tortillas med grillad fläskkotlett

Tortillas med grillad fläskkotlett
columbus leth

Grillad fläskkotlett möter söt ananas, frisk lime och hetta från jalapeño.

Recept: Tortillas med grillad fläskkotlett