Populärt: Sofia Richie Grainge Tv-serier Boktips Krönikor

Högaktuella Waterbaby: "Min musik är mer ärlig än min egen dagbok"

20 okt, 2025
waterbaby
Levi Axene
Trots att hennes scenskräck resulterat i både panikkänslor och tårar fortsätter Waterbaby att möta sina rädslor. Hon har sjungit sedan hon föddes – och tänker fortsätta med det. ELLE fick en pratstund med en av Sveriges mest hypade artister just nu.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons
Veronica Maggio: Min bästa scenlook någonsinBrand logo
Veronica Maggio: Min bästa scenlook någonsin

Augusti, Göteborg, klockan har redan passerat midnatt. Det är fredagsnatt på musikfestivalen Way Out West. Spelschemat står som bevis för att Waterbaby alldeles strax ska stå på scen och backstage står hon, Kendra Egerbladh tillsammans med sitt band. Men Kendra, som i sin musik intar sitt alias Waterbaby, är motsatsen till lugn. Scenskräcken? Den peakar. Mikrofonskräcken? Samma visa. Trots att sorlet stiger på andra sidan av det tjocka scentyget är Kendra övertygad om att publikgolvet kommer att vara tomt. Klockan slår 00.45. Konsertstart. Kendra tar trappan upp till strålkastarljuset – och översköljs av applåder, jubel … och sina egna tårar.

– Det var typ fullt?! Jag blev så himla emotionell att jag började gråta direkt, skrattar Kendra när ELLE möter henne på Södermalm.

Annons

– För mig står den spelningen både för att min musik nog ändå berör lyssnarna, men också att jag måste fortsätta våga.

waterbaby

Namn: Kendra Egerbladh.
Ålder: 28 år.
Yrke: Artist och låtskrivare.
Bor: Stockholm.
Familj: Mamma, pappa och fyra yngre syskon.
Aktuell: Med nya singeln Beck n call som släpps den 4/11.
Följ: @w.aterbaby

waterbaby
Levi Axene

Mötet med Seinabo Sey

Spelningen är Kendras största hittills under artistnamnet Waterbaby, men på större scener har hon faktiskt redan stått – som körsångerska bakom Seinabo Sey och bredvid artisten Hannes till tonerna av megahiten Stockholmsvy. I flera års tid har hon dessutom skrivit musik tillsammans med de två nämnda artisterna. Att Kendra tagit något av en omväg till artisteriet, att först ha sett maskineriet från kulisserna innan hon 2023 släppte egen musik, är hon tacksam för.

Annons

– Jag är väldigt glad över i vilken ordning saker och ting har hänt. Jag har Seinabo att tacka för mycket, att hon tidigt tog mig under sina vingar.

Kendra möter Seinabo som 13-åring, i sin pappas barbershop. Hon växer upp i en musik­älskande familj och går på musikskolan Adolf Fredriks i Stockholm. Så länge hon kan minnas har sången och musiken varit hennes grej.

– Det känns som att det är en del av mitt DNA.

Med en jazzpianist till gammelmorfar, en mormor med jobb på Riksteatern och en morbror som styr klubbar med brasiliansk, spansk och kubansk musik är influenserna många.

Hela min familj består av drömmare, så jag har alltid haft en privat hejarklack

– Musiken var överallt och konstant. Min bror brukar säga att jag aldrig höll käften utan bara sjöng och sjöng, haha.

Kendra älskar musiklektionerna, men har svårt för skolan i övrigt. Koncentrationen har aldrig varit hennes bästa gren, så i stället drömmer hon om musiken.

– När jag gång på gång inte ”levererade” i ämnen som inte intresserade mig visste jag någonstans att jag ändå skulle göra musik. Det räddade mig. Hela min familj består av drömmare, så jag har alltid haft en privat hejarklack.

Annons

Den där dagen när Seinabo kliver in i barbershopen möter Kendra en av sina största idoler. I efterhand har hon förstått att det var hennes klubbarrangerande morbror som hade bett Seinabo att ge Kendra lite musikaliska råd.

– Jag vågade knappt hälsa, jag var så blyg och hon var så cool. Jag minns att hon sa att jag skulle komma förbi studion så att vi kunde snacka. Det var så stort för mig.

Något år senare, 2014, när Kendra smiter ut från en lektion, ser hon en ny notis på mobilen. Ett Snapchatmeddelande. Från Seinabo.

– ”Vill du köra bakom mig på Way Out West?” stod det. Jag tappade hakan. Hon hade aldrig hört mig sjunga ens, men skrev att någon sagt att jag hade fin röst, skrattar ­Kendra.

Min musik är otroligt ärlig – ärligare än min dagbok

Se mer från ELLE

Första EP:n Foam

Efter det giget fortsätter Kendra att köra bakom Seinabo i nio år. Hon gör också artistens smink och hår, och börjar så småningom följa med på låtskrivarresor. Kendra knyter fler musikaliska kontakter. I dag är artisterna goda vänner.

Annons

– Att få se henne på nära håll i sitt artisteri har gett mig en unik inblick i både hantverket och kändisskapet. Att som svart kvinna få komma in i branschen på det sätt jag gjort hör inte till vanligheterna i Sverige, tror jag. Bara vetskapen om att folk man själv inspireras av verkligen tror på en, det har gett mycket. Och ger fortfarande.

2023 släppte Kendra sin första EP, Foam, och under hösten och vintern lanseras nya singlar. Hur musiken låter är svårt att förklara, menar Kendra, influenserna är många. Däremot hoppas hon att den både låter och känns som en omfamning. Under arbetet med den nya musiken har hon stångats med sin mikrofonskräck på ett helt nytt plan.

– Jag har freestylat, bara tagit mikrofonen och sjungit exakt det som dykt upp, vilket har varit superläskigt. Det gör att min nya musik är otroligt ärlig – ärligare än min dagbok! Min första EP var personlig, men det här är nästa nivå.

waterbaby
Levi Axene

I sina texter behandlar Kendra teman som kärlek och nostalgi.

– Jag är en hopplös romantiker och dessutom jättenostalgisk. Ibland är det som att mitt känsloliv främst pågår i mitt huvud och inte i den verkliga världen. Mina nya låtar handlar om vad det gör med en. Att ens skriva musik triggades av mitt första heartbreak, så jag har naturligt stannat kvar i känslorna. Grävt ännu djupare.

Annons

Kendra tror att hennes låttexter kan skapa igenkänning hos lyssnaren. Hon hoppas på att få spela mer live – och att få se ångestkänslorna avta.

– Det är märkligt att det jag älskar samtidigt är så läskigt? I början var det inte ens kul att stå på scen, men det blir bara roligare. Jag kanske bara måste åka ut på turné, göra upp med mina rädslor en gång för alla.

Annons