Veckans vin: Prisvärd nyårschampagne i festlig förpackning
Champagne har blivit en allt dyrare historia de senaste åren. Därför känns det extra fint när man hittar en flaska som verkligen levererar mer än vad prislappen antyder. Veckans vin är just en sådan champagne – perfekt till det stundande nyårsfirandet, men minst lika självklar till andra festliga tillfällen under året.
mycket champagne för pengarna
Palmer & Co La Reserve Brut, Frankrike, Champagne (7372), 399 kr.
Här bjuds det på exceptionellt mycket vin för pengarna, med både generöst smakdjup och härlig fräschör. En av hemligheterna ligger i användningen av reservviner, något som ger champagnen en extra dimension och större komplexitet. Resultatet är en elegant och välbalanserad champagne med pigga bubblor och lång, tillfredsställande eftersmak.
Kooperativ som samlar flera odlare
Smaken präglas av mogna gula äpplen, solmogen citrus och nybakat bröd, tillsammans med en diskret nötighet som för tankarna till hasselnötter. Allt ramas in av en frisk syra och ett rent, elegant avslut.
Bakom champagnen står anrika Palmer & Co, ett vinhus med en historia som tar sin början strax efter andra världskriget. År 1947 gick nämligen sju odlare i Champagne samman med en gemensam vision: att skapa vin under ett och samma namn. Sedan dess har samarbetet vuxit och omfattar idag omkring 300 odlare med imponerande vingårdsinnehav, där en stor del är klassade som grand cru och premier cru. Tillsammans skapar de champagner som hyllas världen över för sin elegans, harmoni och konsekvent höga kvalitet.
Ett tydligt signum för Palmer & Co är den höga andelen reservviner i champagnerna, flaskor som lagras och vårdas med största omsorg. Trots att produktionen idag uppgår till flera hundra tusen flaskor om året sker mycket av arbetet fortfarande för hand, som remuage och degorgering.
Hantverk och tålamod
Tiden spelar också en avgörande roll – varje flaska får vila länge på sin jästfällning, ofta upp till tre gånger längre än vad appellationens regler kräver. Det är just här, i samspelet mellan hantverk och tålamod, som magin uppstår.
Servera champagnen väl kyld som aperitif eller låt den ta plats till allt från förrätten till middagens huvudnummer. Tack vare sin generösa smak är den är fantastisk till allt från gratinerad hummer till röding med sandefjordsås, men gör sig också utmärkt till salta snacks som chips med löjromsdipp.
En champagne att skåla in både jul, nyår och livets små och stora firanden med – och ett bevis på att riktigt bra champagne fortfarande går att hitta till ett rimligt pris.
Foto: Palmer & Co, Provinum, Elin Grube
Elin Grube, Vinjournalist
Elin Grube är journalist med specialinriktning på mat och dryck. Hon är sommelierutbildad och arbetar som redaktör på ELLE mat & vin, där hon skriver om vin och mat. Våren 2023 gav hon ut boken ”Vin för en dålig dejt – och 49 andra tillfällen” tillsammans med sin man, vinjournalisten Andreas Grube. Privat älskar hon att sätta guldkant på livet genom att prova nya viner, testa nya restauranger – och upptäcka spännande resmål.
