Pepparkakstiramisu
Bjud på en klassisk dessert som osar jul – pepparkakstiramisu. Perfekt att göra om du råkar ha en burk pepparkakor över efter julens alla firanden.
Receptkreatören och matfantasten Louise Laurenius har i samarbete med Too Good To Go tagit fram en julig variant på italienarnas mest älskade efterrätt – tiramisu. Men här görs den såklart med pepparkakor. Det är även ett suveränt sätt att ta vara på den där burken pepparkakor som blivit kvar från julfirandet. Förvandla överblivna julrester till något nytt och spännande, kanske blir det en återkommande favorit på julbordet framåt?
Du behöver:
150 ml kokt kaffe
2 msk socker
2 kylskåpskalla ägg
1 nypa salt
60 gram socker
200 gram kylskåpskall mascarpone
1,5 msk pepparkakskrydda
14-16 Savoiardikex
Till servering:
10 pepparkakor
Gör så här:
- Förbered kaffet: Koka kaffet och låt det svalna i en djup tallrik. Rör ner 2 msk socker i kaffet tills det löst upp sig.
- Gör smeten: Separera äggen i två olika bunkar. Vispa vitorna till ett hårt skum med en nya salt. Observera att hela tiden röra elvispen åt samma håll. Häll sockret i bunken med äggulorna och vispa blandningen till en fluffig gul smet. Återigen, vispa hela tiden åt samma håll. Vispa sedan ner mascarpone och pepparkakskryddor i äggulesmeten med elvispen. Vänd försiktigt ner vitorna i äggulesmeten. Lägg lite av smeten i botten på en form, ca 15x20 cm.
- Kexen: Doppa båda sidor av ett Savoiardikex i kaffet och lägg ner i formen. Fortsätt tills hela formen är täckt av kex. Häll sedan på smet på kexen. Upprepa en gång till (alltså: smet-kex-smet-kex-smet).
- Topping: Krossa pepparkakorna fint. Strö dem över toppen så att de täcker hela ytan.
- Sätt på ett lock och sätt in Tiramisun i kylen i minst 4 timmar, men gärna över natten.
- Dekoration: Dekorera gärna med en pepparkaka vid servering.
Recept: Louise Laurenius

