Förra årets mest omtalade julchips gör comeback – plus en helt ny julsmak

Förra årets mest omtalade julchips gör comeback – plus en helt ny julsmak
När Lidls julchips med smak av salt och knäck landade i hyllorna var svenska folket splittrade. Men chipsen sålde slut snabbt och nu är de tillbaka – i gott sällskap med en helt ny julsmak!
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!

Chips med löjromsdipp

Brand logo
Chips med löjromsdipp

En av förra årets stora snackisar var utan tvekan Lidls julchips med smak av salt och knäck. Även om reaktionerna var delade, vissa var positivt inställda medan andra mer skeptiska, försvann limited edition-smaken snabbt från hyllorna. Goda nyheter om du var en av dem som älskade chipsen för nu är de tillbaka – och de har gott sällskap med sig!

På Lidls Instagram hyllar följarna salt och knäck-chipsen och många är nyfikna på årets nyhet: apelsin och nejlika. Ja, du läste rätt! Julens juligaste smaker möter här grytfriterade krispiga chips. Som gjorda för att överraska på julafton eller serveras till glöggminglet. De blir en klockren ice breaker på julfesten och en garanterad snackis runt julbordet.

Helsvenska chips

För dig som inte är övertygad om succén med julsmaker på chips kanske är mer intresserad av ett annat tillskott i chipshyllan, den nya smaken jalapeño/ost. Härlig hetta möter god ost – mums!

Chipsen produceras under Lidls egna varumärke Matriket, som idag är det varumärke i Sverige som har det bredaste sortimentet med enbart Från Sverige-märkta produkter (fler än 280 st!). Chipsen kostar 19,90 kr och är påsen på 200g.