Focaccia med äpplen och ­rosmarin

  • AvLena Söderström
Recept på focaccia med äpplen och rosmarin
Det fina med focaccia är att det inte är varken svårt eller tidskrävande. Juligt och gott blir det med äpplen och rosmarin.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!

Rostat surdegsbröd med härligt vispad brieost

Brand logo
Rostat surdegsbröd med härligt vispad brieost

Focaccia med äpplen och ­rosmarin

Focaccia dekorerad med äpplen blir ett vackert blickfång på julbordet.

1 bröd

Tid: 30 minuter + jästid och tid i ugn

Du behöver:

3 dl vatten, 37º
¼ pkt färsk jäst, ca 12,5 g
1 tsk salt
1 msk ljus sirap
1 msk olivolja
2 dl durumvetemjöl
Ca 4 ½ dl vetemjöl + mjöl till utbakning

Garnering:

½ msk olivolja
2 röda juläpplen
Färsk rosmarin
1 msk flingsalt

Gör så här:

  1. Värm vattnet tills det är fingervarmt, 37°. Häll vattnet i en bunke och smula ner jästen, rör tills jästen löser sig. Blanda i salt, sirap och olja. Blanda i durumvetet och sedan vetemjölet i omgångar, degen får inte bli för fast. Arbeta degen smidig för hand i 10 minuter eller i köksmaskin i ca 5 minuter. Täck bunken med plastfolie och låt degen jäsa i ca 40 minuter.
  2. Ta upp degen på ett mjölat bakplåtspapper och forma till en bulle. Tryck ut degen försiktigt till ett rektangulärt bröd, ca 25 x 35 cm.
  3. Flytta över pappret till en plåt. Pensla degen med olja.
  4. Skär äpplena i tunna skivor och fördela skivorna över degen. Toppa med små rosmarinkvistar och flingsalt. Låt jäsa utan bakduk i ca 30 minuter. Sätt ugnen på 175°.
  5. Grädda brödet i nedre delen av ugnen i ca 20 minuter tills brödet är genomgräddat och börjar få fin ljus färg, känn med provsticka. Låt brödet svalna på ett galler utan bakduk.

Bakat och klart #2 – Världens godaste kladdkaka

Brand logo
Bakat och klart #2 – Världens godaste kladdkaka

Foto: Lena Söderström