Populärt: Mat Vegetariskt Alla recept Vintips till middagen Restaurangtips Matnyheter

Aladdin-asken krymper – här är pralinerna som försvinner

30 sep, 2025
Aladdin-asken krymper – här är pralinerna som försvinner
Ingen jul utan en Aladdin-ask på bordet, det är sen gammalt! Men krympflationen fortsätter – Aladdin och Paradis blir mindre. Här är pralinerna som försvinner.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons
Chokladgröt toppad med rostade mandlar och smörögaBrand logo
Chokladgröt toppad med rostade mandlar och smöröga

Aldrig har ett folkuppror varit så nära som när trillingnöten försvann ur Aladdin-asken. Och även om den fortfarande är saknad har Aladdin-asken en given plats i svenska hem i juletid. Men till julen 2025 krymper Aladdin- och Paradis-askarna. De går från 500 gram till 410 gram och hela fyra praliner försvinner ur asken Pralinerna som försvinner är Jordgubbskrisp, Apelsinkanel, Höstnougat och Romrussin. Anledningen till ändringen menar Marabou är nödvändig på grund av kraftigt ökade produktionskostnader vid fabriken i Upplands Väsby och syftar till att så många som möjligt ska ha råd att köpa Aladdin-asken till jul.

– Vi ser att kakaopriserna är volatila och rör sig upp och ibland ner, men att de fortsatt ligger på historiskt höga nivåer, säger Julia Lindberg, VD i Sverige. Genom att justera storleken på Aladdin har vi skapat förutsättningar för ett mer överkomligt pris – precis som när Marabou chokladkakorna storleksjusterades. Det är viktigt att komma ihåg att handeln sätter priserna i butik, men det är vår stora förhoppning att justeringen av Aladdin och Paradis i slutändan också kommer resultera i ett mer överkomligt styckpris. Vi vill att våra pralinaskar ska förbli en självklar del av julen för svenskarna, som de varit i generationer.

Aladdin- och Paradis-askarna går från 500 g till 410 g
Aladdin- och Paradis-askarna går från 500 g till 410 gMarina Green Eklund & Kristoffer

Som plåster på såren välkomnas däremot två nya praliner till Aladdin- och Paradis-asken; Drömkrisp, en pralin fylld med färdig nougat med krisp inslagen i mjölkchoklad och Vaniljfudge, fylld med mjuk fudge med smak av vanilj och täckt med mörk choklad i Aladdin och med mjölkchoklad i Paradis.

Annons

Tidigare innehöll Aladdin och Paradis 50 praliner (25 per lager) men efter storleksjusteringen innehåller de endast 42 praliner (21 per lager).

Annons