Oscarsgalan 2023: Här är alla nominerade

Triangle of Sadness

Nu har de nominerade till årets Oscarsgala utsetts, och Ruben Östlund är nominerad i hela tre (!) kategorier för Triangle of Sadness. Spana in alla nominerade här!
24 januari, 2023
Se 5 gånger kändisar haft likadana outfits
0:51

Efter reklamen: Se 5 gånger kändisar haft likadana outfits

(0:51)

Slå på ljud

Årets galasäsong är igång och den mest anrika av dem alla – Oscarsgalan, har nu avslöjat vilka som har möjlighet att kamma hem det prestigefyllda filmpriset!

Här är alla nomineringar på Oscarsgalan 2023!

ELLE-galan 2023 – så blir årets största modehändelse

Bästa manliga huvudroll

Austin Butler i Elvis

Colin Farrell i The Banshees of Inisherin

Brendan Fraser i The Whale

Paul Mescal i Aftersun

Bill Nighy in Living

Bästa manliga biroll

Brendan Gleeson i The Banshees of Inisherin

Brian Tyree Henry i Causeway

Judd Hirsch i The Fabelmans

Barry Keoghan i The Banshees of Inisherin

Ke Huy Quan i Everything Everywhere All at Once

Bästa kvinnliga huvudroll

Cate Blanchett i Tár

Ana de Armas in Blonde

Andrea Riseborough i To Leslie

Michelle Williams i The Fabelmans

Michelle Yeoh i Everything Everywhere All at Once

Bästa kvinnliga biroll

Angela Bassett i Black Panther: Wakanda Forever

Hong Chau i The Whale

Kerry Condon i The Banshees of Inisherin

Jamie Lee Curtis i Everything Everywhere All at Once

Stephanie Hsu in Everything Everywhere All at Once

Bästa animerade film

Guillermo del Toro's Pinocchio – Guillermo del Toro, Mark Gustafson, Gary Ungar och Alex Bulkley

Marcel the Shell with Shoes On – Dean Fleischer Camp, Elisabeth Holm, Andrew Goldman, Caroline Kaplan och Paul Mezey

Puss in Boots: The Last Wish – Joel Crawford och Mark Swift

The Sea Beast – Chris Williams och Jed Schlanger

Turning Red – Domee Shi och Lindsey Collins

Bästa foto

All Quiet on the Western Front – James Friend

Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths – Darius Khondji

Elvis – Mandy Walker

Empire of Light – Roger Deakins

Tár – Florian Hoffmeister

Bästa kostym

Babylon – Mary Zophres

Black Panther: Wakanda Forever – Ruth Carter

Elvis – Catherine Martin

Everything Everywhere All at Once – Shirley Kurata

Mrs. Harris Goes to Paris – Jenny Beavan

Bästa Regi

The Banshees of Inisherin – Martin McDonagh

Everything Everywhere All at Once – Daniel Kwan och Daniel Scheinert

The Fabelmans – Steven Spielberg

Tár – Todd Field

Triangle of Sadness – Ruben Östlund

Bästa dokumentärfilm

All That Breathes – Shaunak Sen, Aman Mann och Teddy Leifer

All the Beauty and the Bloodshed – Laura Poitras, Howard Gertler, John Lyons, Nan Goldin och Yoni Golijov

Fire of Love – Sara Dosa, Shane Boris och Ina Fichman

A House Made of Splinters – Simon Lereng Wilmont och Monica Hellström

Navalny – Daniel Roher, Odessa Rae, Diane Becker, Melanie Miller och Shane Boris

Bästa kortdfilmsdokumentär

The Elephant Whisperers – Kartiki Gonsalves och Guneet Monga

Haulout – Evgenia Arbugaeva och Maxim Arbugaev

How Do You Measure a Year? – Jay Rosenblatt

The Martha Mitchell Effect – Anne Alvergue och Beth Levison

Stranger at the Gate – Joshua Seftel and Conall Jones

Bästa klippning

The Banshees of Inisherin – Mikkel E.G. Nielsen

Elvis – Matt Villa och Jonathan Redmond

Everything Everywhere All at Once – Paul Rogers

Tár – Monika Willi

Top Gun: Maverick – Eddie Hamilton

Bästa utländska film

All Quiet on the Western Front – Tyskland

Argentina, 1985 – Argentina

Close – Belgien

EO – Polen

The Quiet Girl – Irland

bästa make up och hår

All Quiet on the Western Front – Heike Merker och Linda Eisenhamerová

The Batman – Naomi Donne, Mike Marino och Mike Fontaine

Black Panther: Wakanda Forever – Camille Friend och Joel Harlow

Elvis – Mark Coulier, Jason Baird och Aldo Signoretti

The Whale – Adrien Morot, Judy Chin och Anne Marie Bradley

Bästa originalmusik

All Quiet on the Western Front – Volker Bertelmann

Babylon – Justin Hurwitz

The Banshees of Inisherin – Carter Burwell

Everything Everywhere All at Once – Son Lux

The Fabelmans – John Williams

Bästa originallåt

Applause från Tell It like a Woman – text och musik: Diane Warren

Hold My Hand från Top Gun: Maverick – text och musik: Lady Gaga och BloodPop

Lift Me Up från Black Panther: Wakanda Forever – musik: Tems, Rihanna, Ryan Coogler och Ludwig Göransson, text: Tems och Ryan Coogler

Naatu Naatu från RRR – musik: M.M. Keeravaani, text: Chandrabose

This Is A Life från Everything Everywhere All at Once – musik: Ryan Lott, David Byrne och Mitski, text: Ryan Lott och David Byrne

Bästa film

All Quiet on the Western Front – producent: Malte Grunert

Avatar: The Way of Water – producent: James Cameron och Jon Landau

The Banshees of Inisherin – producent: Graham Broadbent, Pete Czernin och Martin McDonagh

Elvis – producent: Baz Luhrmann, Catherine Martin, Gail Berman, Patrick McCormick och Schuyler Weiss, Producers

Everything Everywhere All at Once – producent: Daniel Kwan, Daniel Scheinert och Jonathan Wang

The Fabelmans – producent – Kristie Macosko Krieger, Steven Spielberg och Tony Kushner

Tár – producenter: Todd Field, Alexandra Milchan och Scott Lambert

Top Gun: Maverick – producent: Tom Cruise, Christopher McQuarrie, David Ellison och Jerry Bruckheimer

Triangle of Sadness – producent: Erik Hemmendorff och Philippe Bober

Women Talking – producent: Dede Gardner, Jeremy Kleiner och Frances McDormand

Bästa Scenografi

All Quiet on the Western Front

Avatar: The Way of Water

Babylon

Elvis

The Fabelmans

Bästa animerade kortfilm

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse – Charlie Mackesy och Matthew Freud

The Flying Sailor – Amanda Forbis och Wendy Tilby

Ice Merchants –João Gonzalez och Bruno Caetano

My Year of Dicks – Sara Gunnarsdóttir och Pamela Ribon

An Ostrich Told Me the World Is Fake and I Think I Believe It – Lachlan Pendragon

Bästa kortfilm

An Irish Goodbye – Tom Berkeley och Ross White

Ivalu – Anders Walter och Rebecca Pruzan

Le Pupille – Alice Rohrwacher och Alfonso Cuarón

Night Ride – Eirik Tveiten och Gaute Lid Larssen

The Red Suitcase – Cyrus Neshvad

Bästa ljud

All Quiet on the Western Front – Viktor Prášil, Frank Kruse, Markus Stemler, Lars Ginzel och Stefan Korte

Avatar: The Way of Water –Julian Howarth, Gwendolyn Yates Whittle, Dick Bernstein, Christopher Boyes, Gary Summers och Michael Hedges

The Batman – Stuart Wilson, William Files, Douglas Murray och Andy Nelson

Elvis – David Lee, Wayne Pashley, Andy Nelson och Michael Keller

Top Gun: Maverick – Mark Weingarten, James H. Mather, Al Nelson, Chris Burdon och Mark Taylor

bästa specialeffekter

All Quiet on the Western Front –Frank Petzold, Viktor Müller, Markus Frank och Kamil Jafar

Avatar: The Way of Water – Joe Letteri, Richard Baneham, Eric Saindon och Daniel Barrett

The Batman – Dan Lemmon, Russell Earl, Anders Langlands och Dominic Tuohy

Black Panther: Wakanda Forever – Geoffrey Baumann, Craig Hammack, R. Christopher White och Dan Sudick

Top Gun: Maverick – Ryan Tudhope, Seth Hill, Bryan Litson och Scott R. Fisher

bästa manus efter förlaga

All Quiet on the Western Front – filmmanus av Edward Berger, Lesley Paterson & Ian Stokell

Glass Onion: A Knives Out Mystery – skriven av Rian Johnson

Living – skriven av Kazuo Ishiguro

Top Gun: Maverick – filmmanus av Ehren Kruger, Eric Warren Singer och Christopher McQuarrie, story av Peter Craig och Justin Marks

Women Talking – filmmanus av Sarah Polley

Bästa originalmanus

The Banshees of Inisherin – skriven av Martin McDonagh

Everything Everywhere All at Once – skriven av Daniel Kwan och Daniel Scheinert

The Fabelmans – skriven av Steven Spielberg och Tony Kushner

Tár – skriven av Todd Field

Triangle of Sadness – skriven av Ruben Östlund

Foto: TT

Golden Globe 2023: Se kändisarna på röda mattan
1:17

Efter reklamen: Golden Globe 2023: Se kändisarna på röda mattan

(1:17)

Slå på ljud