Populärt: Mat Drinkar Vegetariskt Bakning Alla recept Vintips till middagen

Ny stjärnspäckad jury i höstens säsong av Sveriges Mästerkock

26 maj, 2025
Ny stjärnspäckad jury i höstens säsong av Sveriges Mästerkock
2025 är första året som TV4 sänder två säsonger av succéprogrammet Sveriges Mästerkock – och i höstens säsong måste hemmakockarna imponera på två nya stjärnor i juryn!
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons
Mer för mindre: FläskpannkakaBrand logo
Mer för mindre: Fläskpannkaka

I höst går den sextonde säsongen av Sveriges Mästerkock av stapeln och det är årets andra säsong av Sveriges största matlagningstävling. I förra säsongen av succéprogrammet var det Matilda Klarqvist som knep titeln Sveriges mästerkock 2025 och släppte sin första kokbok Queen Green.

Nu är det klart att den rutinerade jurymedlemmen Mischa Billing får nytt stjärnspäckat sällskap i mästerkocksjuryn. Vid sin sida har hon Niklas Ekstedt och Thomas Sjögren – tillsammans ska den tuffa trion avgöra vem som blir Sveriges nästa mästerkock.

Annons

Mischa Billing, sommelier och lektor i måltidskunskap är känd för sitt engagemang i svensk gastronomi och utbildning. Hon gör nu sin elfte säsong som jurymedlem i Sveriges Mästerkock.

– Det är en ren vitamininjektion att få arbeta med de här energifyllda proffsen Niklas och Thomas. I juryarbetet är vi varma och avslappnade, men det finns också ett stort allvar i det vi gör. Jag ser verkligen fram emot den vilda kreativitet som växer fram i takt med att deltagarna utvecklas – det är både kul och otroligt inspirerande, säger Mischa Billing.

Annons

Niklas Ekstedt är en av Sveriges mest framstående kockar. Hans restaurang Ekstedt i Stockholm har belönats med en Michelinstjärna. Genom sin medverkan i flera TV-program, kokböcker och internationella samarbeten har Niklas blivit en viktig ambassadör för det nordiska köket.

– Man föredrar ju att äta på professionella restauranger, så jag var något skeptisk till amatörmatlagning. Men att se hur passionerade och skickliga dessa hemmakockar är har verkligen öppnat mina ögon. Det var en oväntad och inspirerande upplevelse, säger Niklas Ekstedt.

Niklas Ekstedt och Thomas Sjögren är nya medlemmar i mästerkocksjuryn
Niklas Ekstedt och Thomas Sjögren är nya medlemmar i mästerkocksjuryn
Annons
Så gör du torsk med fänkålssallad och pepparrotsräkorBrand logo
Så gör du torsk med fänkålssallad och pepparrotsräkor

Thomas Sjögren är en prisbelönt stjärnkock som vann Årets Kock 2015 och Kockarnas kamp 2018. Med en passion för nordiska smaker och ett flertal framgångsrika restauranger på västkusten har han cementerat sin plats som en av Sveriges mest inflytelserika kockar.

– Jag är imponerad över hur mycket känsla och ambition deltagarna visar upp. Det är på riktigt, och det känns. Att få vara med och vägleda dem i sin matresa är både roligt och hedrande, säger Thomas Sjögren.

Annons

Säsong sexton av Sveriges Mästerkock lovar ännu mer matglädje, dramatik och spänning. De tävlande hemmakockarna ställs inför tuffa utmaningar där varje rätt är avgörande om de får fortsätta tävla eller inte. Sveriges Mästerkock har premiär söndag den 24 augusti på TV4 och TV4 Play.

Foto: TV4

Annons