MAX nya lyxshake är här – med smak av semla deluxe
Enligt branschorganisationen Sveriges Bagare & Konditorer köper vi svenskar i genomsnitt 4–5 semlor per person och år vilket totalt innebär drygt 40 miljoner semlor och med fettisdagen runt hörnet är det svårt att stå emot. Man kan enkelt dra slutsatsen att vi svenskar älskar våra semlor!
I år slår MAX på den stora trumman och tar den årliga innovationslustan till nya höjder. Det var tal om en semlaburgare men man landade i ett mer överraskande resultat – säg hej till Lyxshake Semla Deluxe! Lyxshaken är en kul tolkning där mjukglass varvas med swirls av mandelsås och toppas med vispad grädde och en färsk kardemummamunk! Hur smidigt att få sin semla i to go-format?
– Resultat är magiskt! Att smaka vår drickbara tolkning är som att avnjuta ett fluffigt, mjukt litet moln där balanserad sötma möter en grundad smak av mandel och kardemumma, säger Jussi Merimaa, produktutvecklare på MAX Burgers.
Lyxshake Semla Deluxe är en limiterad Lyxshake och serveras på samtliga restauranger från och med den 6 februari. Lyxshake Semla Deluxe finns tillgänglig fram till den 19 mars.