Maräng med rabarber och vaniljkräm

Recept på maräng med rabarber och vaniljkräm

Columbus Leth
Gör dina egna maränger och ät dem tillsammans med rabarberkompott och vaniljkräm. Toppa med mandelspån och färsk mynta.
12 juli, 2022
Så gör du en siffertårta till födelsedagskalaset
1:34

Efter reklamen: Så gör du en siffertårta till födelsedagskalaset

(1:34)

Slå på ljud

Maräng med rabarber och vaniljkräm

Vacker och hisnande god dessert.

Bjud på vackra maränger med rabarber och vaniljkräm
Columbus Leth

4 portioner

Du behöver:

4 äggvitor
2 dl (200 g) rörsocker
½ tsk äppelcidervinäger
75 g mandelspån

Rabarberkompott:

300 g rabarber
½ vaniljstång
1 dl (100 g) rörsocker

Vaniljkräm:

½ vaniljstång
1 ½ dl grekisk yoghurt, 10%
1 ½ msk flytande honung
1 ½ dl vispgrädde

Garnering:

Mandelspån
Färsk mynta

Bjud på klassikern marängsviss – med hallonsås och kokoscrunch

Gör så här:

  1. Värm ugnen till 110°. Vispa äggvitor och 3 msk socker med elvisp. Fortsätt att vispa och tillsätt resterande socker litet i taget. Vispa till en seg och fast massa. Tillsätt vinäger och 2/3 av mandelspånen och vänd runt.
  2. Skeda upp 8–10 maränger på en ugnsplåt klädd med bakplåtspapper. Gör en lätt fördjupning i mitten av varje maräng. Fördela resterande mandelspån över och grädda i ugnen i ca 1 timme och 15 minuter.
  3. Skölj rabarbern och skär i skivor. Snitta upp vaniljstången och skrapa ut hälften av fröna. Koka upp rabarber, vaniljfrön, den halva tomma vaniljstången och socker i en kastrull. Låt småkoka i 10–15 minuter, låt sedan svalna.
  4. Skrapa ut fröna ur den resterande halva vaniljstången. Mosa fröna med grekisk yoghurt och honung. Vispa grädden fluffig och blanda med vaniljyoghurten.
  5. Fördela marängerna på ett fat. Fyll dem med rabarberkompott och toppa med vaniljkräm. Strö mandelspån över, garnera med mynta och servera genast.

Foto: Columbus Leth