Äppelpaj med nötkräm
31 aug, 2025
AvCamilla Biesbjerg Markussen
Gör äppelpajen extra ljuvlig med nötkräm och grovhackade hasselnötter, gärna med en generös klick vaniljglass på toppen.
Annons
Äppelpaj med nötkräm
Pajen är god både ljummen och kall – gärna med en klick grädde eller vaniljglass.
Annons
6 portioner
Tid: 40 minuter + tid för jäsning och gräddning
Du behöver:
75 g smör, rumsvarmt
50 g (¾ dl) florsocker
1 krm salt
1 äggula
25 g (½ dl) mandelmjöl
125 g (2 dl) vetemjöl
Nötkräm:
50 g hasselnötter
70 g smör, rumsvarmt
70 g (¾ dl) strösocker
1 ägg
25 g (½ dl) mandelmjöl
½ tsk mald kanel
1 krm salt
Äppeltopping:
2 röda äpplen
25 g grovhackade hasselnötter
Gör så här:
- Rör ihop smör, florsocker och salt med en gaffel i en bunke. Tillsätt äggulan och blanda i mandelmjöl och vetemjöl. Arbeta snabbt ihop till en deg. Plasta in den och låt vila i kylen i minst 1 timme.
- Kavla ut degen på mjölad arbetsbänk. Klä en form med löstagbar kant, ca 20 cm i diameter, med degen och skär bort överflödig deg runtom. Nagga bottnen och låt den ståi frysen i 30 minuter.
- Nötkräm: Sätt ugnen på 200°. Lägg hasselnötterna i en ugnsform och rosta dem gyllene i 8–10 minuter. Gnugga bort skalen med en handduk. Låt svalna och mixa till ett fint mjöl.
- Vispa smör, socker och ägg krämigt med elvisp. Vänd ner det mixade nötmjölet, mandelmjöl, kanel och salt. Bred ut nötkrämen i det kalla pajskalet.
- Äppeltopping: Sänk värmen till 175°. Kärna ur och skiva äpplena tunt. Lägg skivorna i ett fint mönster över krämen. Strö över hackade nötter. Grädda mitt i ugnen i 30 minuter, tills gyllene och genomgräddad. Låt svalna på galler.
Foto: Betina Hastoft
Annons