Hållbara cocktails – 2 drinkrecept från restaurang NÓR
Kan man ta hållbarhetstänket hela vägen till drinken i glaset? Det är en fråga Clarion Hotel Stockholm jobbat med och svaret är ja. På restaurang NÒR har sommarens drinkmeny två nyheter: Jardin du Sud och bästsäljaren är South 98. Här används honung från egna bikupor, nyskördad mynta från örtträdgården på taket och NÓRs egna superjuice istället för citrusjuice.
– Att drinken är wow-god är alltid det viktigaste, men vi jobbar också hårt för att bidra till en hållbar utveckling och använder lokala råvaror, ofta går det hand i hand med att också smaka godare, säger Malin Edström, Bar & Restaurant Manager NÒR Södermalm, Clarion Hotel Stockholm.
3 steg till hållbarhet i glaset
1. Bikupor
Uppe på Clarion Hotel Stockholms tak jobbar ett par hundratusen bin för ökad mångfald genom pollinering och förser samtidigt Restaurang NÒR med honung till sina drinkar.
2. Härodlade örter
Den egna örtträdgården på takterrassen möjliggör för härodlade råvaror på menyn. I år blir det en storsatsning på mynta till sommarens drinknyhet Jardin du Sud.
3. Superjuice
Citrus har en stor miljöpåverkan och citrusjuice tappar snabbt i smak. Restaurang NÒR har nu börjat tillverka sin egen superjuice där skal från lime/citron kombineras med naturliga syror från äpple och citron. Superjuicen blir lika god i drinkarna och hotellet minskar sin citrusförbrukning dramatiskt till 8 lime (tidigare 45) och 2 citroner (tidigare 12) per liter juice.
Drinkrecept från restaurang NÒR
Jardin du Sud
Sommarens drinknyhet är en tolkning av den klassiska mojiton som du inte behöver muddla men ändå får en riktigt fräsch smak. Den skakas med nyskördad mynta från den egna örtträdgården på taket och finns på menyn från 15:e juni. Vill du inte vänta tills dess hittar du receptet här:
Du behöver:
3 cl agitator chestnut reserve (mörk rom)
2 cl peach liqueur
3 cl lime (eller superjuice)
2 cl sockerlag
6 blad mynta
Sodavatten
Gör så här:
- Skaka alla ingredienser, utom sodavatten, med is. Sila upp i highball-glas med is.
- Toppa med sodavatten och garnera med myntakvist och torkad lime.
South 98
Bästsäljaren hos NÒR är en tolkning av Cosmopolitan som aldrig går ur tiden. Den görs med egenslungad honung samt NÒRs innovativa och klimatsmarta superjuice.
Du behöver:
3 cl vodka
2 cl cointreau
3 cl citron (eller superjuice)
4 cl tranbärsjuice
3 cl sockerlag med svartpeppar, rosmarin & honung
1 äggvita
Gör så här:
- Skaka alla ingredienser utan is. Tillsätt is och skaka igen.
- Sila upp i kort glas med is och garnera med maraschinokörsbär och rosmarin.