Fira nyår med nobel champagne – i diamantförpackning!

19 dec, 2017
Champagne från Taittinger. Foto: Ivan da Silva för Zap PR
Taittinger hade den stora äran att bli utvald som årets champagne på Nobelfesten 2017. Lagom till jul och nyår lanserar de två gnistrande förpackningar.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons

Champagne är ett självklart inslag på nyår och vid andra festliga tillfällen. Förutom att det är den perfekta mingeldrycken passar de exklusiva dropparna även till lättare rätter med fisk, skaldjur och fågel.

För att sätta extra guldkant, eller kanske diamantkant, på firandet har det anrika champagnehuset Taittinger tagit fram gnistrande boxar till två av sina populära champagner.

Taittinger Brut Réserve Étui Diamant (nr 7422), 405 kr.

Torr, fruktig, mycket frisk smak med inslag av gula äpplen, rostat bröd, citrus, mineral och nougat.

Denna champagne serverades till förrätten på Nobelfesten 2017. Via länken kan du läsa mer om hela menyn som serverades.

Taittinger Brut Réserve Étui Diamant (nr 7422), 405 kr.
Taittinger Brut Réserve Étui Diamant (nr 7422), 405 kr.

Taittinger Millésimé 2012 Étui Diamant (nr 7871), 520 kr.

Nyanserad, mycket frisk smak med inslag av gula äpplen, kex, mineral, citron och vit choklad.

Annons
Taittinger Millésimé 2012 Étui Diamant (nr 7871), 520 kr.
Taittinger Millésimé 2012 Étui Diamant (nr 7871), 520 kr.

Anmäl dig till ELLE's nyhetsbrev

Få det bästa och senaste från ELLEs värld direkt i din inbox – anmäl dig något av – eller alla – våra nyhetsbrev! Bocka i ditt val och ange din mejladress så får du nästa utskick i din inbox. Utöver veckans utvalda artiklar får du dessutom ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar, inbjudningar till VIP-shoppingkvällar och olika event. Välkommen!

Annons