Arket i samarbete med svenska möbelföretaget – lanserar lekfull och färgstark kollektion
Där lekfull design möter praktisk elegans blir vardagen genast lite roligare, och med oväntade färgklickar och små detaljer blir hemmet både mer personligt och funktionellt – eller hur? Arket bjuder nu på en ny kollektion som förverkligar denna kombination av lekfullhet och funktion. I ett nytt samarbete med det svenska möbelföretaget Massproductions, kända för sin noggranna men ändå lekfulla design, får vi ta del av vardagshjältar som samtidigt blir snygga och personliga inredningsdetaljer.
– Detta samarbete med Massproductions är en naturlig utveckling av den relation som har funnits ända sedan Arket grundades. Vi delar ett gemensamt engagemang för vardagsvacker design som är gjord för att hålla – både fysiskt och estetiskt. Jag beundrar Massproductions fantastiska känsla för detaljer i deras design, tillsammans med deras djupa kunskap om produktionsprocessen, vilket ger deras produkter både precision och syfte, säger Ella Soccorsi, Head of Design & Creative på Arket.
ANNONS Du kommer kunna köpa kollektionen här!
När vardagen får en färgklick – ARKET x Massproductions
Massproductions har gjort sig kända för sina lekfulla och noggrant genomtänkta möbler. Samarbetet innehåller exklusiva samdesignade produkter samt några av deras egna signaturprodukter i nya, unika färger exklusivt för Arket. Vi bjuds på ett neonorange bokstöd, ett klarblått vinställ och en ullfilt med mönster hämtat från deras allra första stol. Gummidörrkilen och tygväskan blir små påminnelser om hur design kan vara både praktisk och lekfull.
Kollektionen påminner oss om att vardagslyx inte alltid handlar om stora investeringar, utan om de små detaljerna som gör hemmet personligt och trivsamt varje dag. Kollektionen släpps den 30 oktober och kommer att finnas i utvalda butiker och på ANNONS arket.com.
Foto: Arket
