Ny träningblogg på elle.se: Fit with Fannie!

09 dec, 2014
AvLisa Arnell
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons

När vi skulle skriva presentationstexten till vår nyaste bloggare på elle.se så blev vi lika delar häpna som imponerade och insiprerade. Vår nya bloggare Fannie Redman är en tjej som inte ligger på latsidan – om vi säger så. Det här är vad hon är och gör (text tagen ur hennes presentation i bloggen):

Fannie är licensierad personlig tränare med ett brett kunskapsområde. Hon är vattengymnastik– core– och spinninginstruktör samt är utbildad för träning med stroops (gummiband) och träning för gravida. Hon är även hälsocoach, licensierad kostrådgivare samt friskvårdsmassör.

Anmäl dig till ELLE's nyhetsbrev

Få det bästa och senaste från ELLEs värld direkt i din inbox – anmäl dig något av – eller alla – våra nyhetsbrev! Bocka i ditt val och ange din mejladress så får du nästa utskick i din inbox. Utöver veckans utvalda artiklar får du dessutom ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar, inbjudningar till VIP-shoppingkvällar och olika event. Välkommen!

Utöver det är hon själv aktiv inom judo (Stockholm Polisen Judo) och MMA (Mixed martial arts på Pancrase Gym). Hon har sedan tidigare ett EM-brons och två SM-guld i BJJ (Brazilian Jiu jitsu) samt ett SM-guld i judo. Sedan i mars är det MMA som gäller och den match hon hittills gått vann hon.

Fannie driver tillsammans med Kevin Arroyo (pt, coach, aktiv inom kamsport samt sambo med Fannie!) träningscentret Kampsportslabbet i Stockholm. Där tränar hon andra i grupp och håller personliga pass samt är ansvarig för barnträningen, däribland barnjudo, och driver konceptet All in one Boot camp.

Me-700x710

Numera kan du följa henne varje dag på fannie.elle.se. Vi ringde upp och ställde några frågor till Fannie.

Annons

Hur ofta tränar du i veckan?

– Cirka 5 pass i veckan. Beroende på om jag ska tävla eller inte så kan det bli fler pass.

Vilka träningsformer ligger på din egen topp3?

1. Grappling/BJJ/judo, alltså brottas i dräkt eller utan dräkt. Sätt på handskar och lite slag på det så har vi ju MMA.

2. All träning med den egna kroppen som motstånd är roligt, typ kampsports-fys.

3. Skivstångsträning.

Vilken träning hoppar du helst över ?

– Löpning, speciellt längre sträckor haha..

Vad är det vanligaste ”misstaget” gemene man gör när hen tränar?

– Man tränar för mycket, vilar för lite och äter för dåligt/för lite.

Om du fick ge ett tips till någon som vill ge ett nyårslöfte om att börja träna, vad skulle det bli då? 

– Börja träna på Kampsportslabbet! Nej men jag tror på att hitta något som verkar vara roligt och intressant, samt våga investera i sig själv, då kan man nå långt.

Vad kommer vi att få läsa i din blogg? 

Annons

– Kampsport, träning, hälsa, saker som händer i mitt liv.

Vilken rubrik kommer vi aldrig få se? 

– Dieter och quick fix = NEVER!

Vilka bloggar följer du själv?

– Jag är tyvärr ganska så dålig på att följa bloggar, men nu får det nog bli ändring på det. Men har självklart koll på Anjas och Britas blogg här på ELLE.

Besök Fannies blogg här!

fannie_ny4
Annons