Maja och Victor Nilsson Lindelöf flyttar tillbaka till sitt hus i Manchester
Det är på Snapchat som Maja Nilsson Lindelöf berättar om det nya kapitlet i familjens minst sagt turbulenta månader.
– Nu ska vi flytta tillbaka, vi ska bo i Manchester, säger hon.
Paret fick sitt tredje barn i somras
I juni föddes parets tredje barn, sonen Alfie – mitt i en redan känslosam tid med avsked från Manchester efter att Victor spelat åtta år i klubben Manchester United. Det som först verkade vara ett farväl till England blev i stället bara en kort paus.
– Det har varit den mest speciella veckan i hela mitt liv. Jag är helt uttömd. Jag vet inte ens vad man ska säga. Det har varit så speciellt. Vi har packat väskor, packat om, packat om igen, och jag har suttit uppe på nätterna. Ja, det här är verkligen en speciell värld man lever i, berättar Maja. Och säger att de just nu befinner sig på ett hotellrum i Birmingham i väntan på inflyttning.
Trots tröttheten beskriver Maja en lättnaden över att vara tillbaka.
– Jag är sjukt glad att vara tillbaka i England. Jag är så stolt över Victor och alla val han gjort den här sommar och vem han är som person och jag tycker han är bäst i hela världen.
Flyttar tillbaka till samma hus
Beslutet att återvända till Manchester grundar sig framför allt i barnens trygghet och skola. Flytten till Birmingham där Victor nu spelar för Aston Villa på ett tvåårskontrakt – kändes för stor när avståndet till Manchester ändå är kort.
– Vi kan inte sätta in barnen på nya skolor och allt som är nytt för dem när vi är så nära deras hem, det känns inte försvarbart. Så Victor ska ha en chaufför som kör honom till Birmingham eller om han kör själv han kommer nog mixa lite, och vi ska flytta tillbaka till vårt hus för det var fortfarande ledigt och jag älskar det huset så mycket och jag älskar barnens skola och vi har så många vänner där.
Beslutet, som fattats bara dagar efter att huset tömts, får Maja att skratta åt situationen.
– Jag är i alla fall jätteglad och barnen är så glada över att gå tillbaka till skolan, de tänker ju också att vi har tappat det helt. De är så här vi kan inte lita på ett ord vad våra föräldrar säger. Det är ju hemskt, jag skrattar nu, vi känner oss jättedumma men det var omöjligt att veta att det skulle bli så här.
På fredag flyttar familjen in igen – och redan på måndag väntar skolstart för barnen.
Maja Nilsson Lindelöf – ett år av förändringar
Bakom beslutet ligger en intensiv period av både praktiska och känslomässiga förändringar.
– I ett år har vi rensat ett hus, i ett halvår har jag mentalt gråtit och förberett mig på alla farväl det är så sjukt. Det roligaste är att de för fyra dagar sedan flyttade ut allt från vårt hus, säger Maja och skrattar.
Men nu blir det alltså åter Manchester – ett ställe som fortfarande känns som hemma.
– England är mitt hem. Jag älskar att vara i Västerås och Sverige men det här är inte mitt hem, berättade Maja på Snapchat i juni 2025.