Populärt: Sofia Richie Grainge Tv-serier Boktips Krönikor

Kodjo Akolor: "Vill vinna pris på ELLE-galan för min medverkan i Musikhjälpen"

13 dec, 2016
AvELLE -redaktionen
Musikhjälpen är i full gång på SVT och i P3. ELLE ringde upp Kodjo Akolor inför sändningarna.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons

Foto Jan Danielsson/SVT

Under 144 timmar sänder det numera klassiska radioprogrammet Musikhjälpen i P3 live till förmån för barn som inte kan gå i skolan på grund av krig och konflikt. Årets programledare Little Jinder och Howlin’ Pelle Almqvist ansluter sig till veteranen Kodjo Akolor som gör sitt sjätte och sista år i Musikhjälpen.

LÄS OCKSÅ: FOTOGRAFER AUKTIONERAR UT FOTON TILL FÖRMÅN FÖR MUSIKHJÄLPEN

Hur håller ni programmet kul och fräscht?

Anmäl dig till ELLE's nyhetsbrev

Få det bästa och senaste från ELLEs värld direkt i din inbox – anmäl dig något av – eller alla – våra nyhetsbrev! Bocka i ditt val och ange din mejladress så får du nästa utskick i din inbox. Utöver veckans utvalda artiklar får du dessutom ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar, inbjudningar till VIP-shoppingkvällar och olika event. Välkommen!

– Vi får ju inte veta något som händer i buren förrän det händer. Som programledare så handlar det mest om att ta allt som det kommer och att kunna landa i både humor och allvar. För mig är nog den största utmaningen att vinna bästa manliga stil på ELLE-galan genom min medverkan, säger han.

Hur håller du ångan uppe?

– När man känner sig som svagast så finns publiken både utanför buren och på sociala medier för att peppa och ge energi.

Musikhjälpen sänds i P3 och visas i SVT Play från Stortorget i Örebro med start den 12 december.

LÄS OCKSÅ: LITTLE JINDER I STOR INTERVJU MED ELLE

Annons