Mia Skäringer ett nytt tv-program – då är det premiär

Ett fan av Mia på Grötö och podcasten Skäringer/Mannheimer? Då kommer du förmodligen att älska Mia Skäringer nya tv-program. Redan i dag, den 15 maj, har Mias Holy Mary premiär.
Gästas av kända profiler
Programmet, som sänds på streamingtjänsten Viafree, beskrivs som ett ”spontant program med möten runt mat och musik”. Gäster är kända profiler som Nino Ramsby, Anna Mannheimer och Christian Kjellvander. Även Ann Westin, Kaliffa, Motoboy, Linnea Olsson, Cissi Wallin, Mikael Dalén, Julia Frej, Matilda Sjöström och Claes Classon kommer att gästa Holy Mary.

Trots att programmet är ett slags intervjuprogram, liksom Mia på Grötö, finns det en del skillnader programmen emellan.
– Mycket mera orepat, spontant och ruffigt. Vi fångar stunden och nya oanvända miljöer, har Mia förklarat för Dagens Media.
Det första avsnittet gästas av Nino Ramsby. Det blir ett känslosamt möte.
– Det blir så klart en stark historia. Sen är Mia skäringer överlag en väldigt härlig person som går in med själ och hjärta i samtalen och det märks, säger Susanne Nylén som är pressansvarig för Holy Mary.

Läs mer:
Foto: Viafree/MTG