Artikeln innehåller reklamlänkar

& Other Stories i nytt samarbete med skomärket Toms

& Other Stories i nytt samarbete med skomärket Toms

& Other Stories fortsätter att leverera roliga samarbeten. Våren 2017 gör de kollektion och nytolkningar tillsammans med det amerikanska skomärket Toms.
10 januari, 2017

I vår presenterar & Other Stories (länk till butik) ännu ett samarbete, tidigare har kedjan lanserat kollektioner tillsammans med Vans, Wool and the gang, och Rodarte. Nu är det amerikanska märket Toms som står på tur.

Kedjan har tolkat Toms klassiska skomodeller, men även designat en ready-to-wear-kollektion. Inspirationen till kollektionen är hämtad i Los Angeles. Se kampanjbilder nedan.

Toms är sedan tidigare kända för märkets arbete att ge utsatta människor förutsättningar till ett bättre liv. Ett spår märket valt att forsätta på. Kollektionen som de designar tillsammans med & Other Stories kommer därför att stödja Magic Bus Women’s Scholorship Fund.

LÄS OCKSÅ: & OTHER STORIES GÖR KOLLEKTION TILLSAMMANS MED WOOL AND THE GANG

Toms X & Other Stories kommer att finnas tillgängligt i utvalda butiker och online under våren 2017.