Levi’s och Barbour i designsamarbete – se kollektionen här
Roliga modenyheter! Nu bjuds vi på ännu ett spännande designsamarbete. Den här gången är det brittiskt hantverk som möter amerikansk denim och avsändarna är inga mindre än Levi’s och Barbour.
1873 skapades världens första jeans av Levi Strauss & Co, plagget som snabbt kom att bli synonymt med amerikanskt mode. Några år senare, närmare bestämt 1894, grundades Barbour för att tillverka ytterkläder åt fiskare, sjömän och arbetare som behövde skydd mot det hårda brittiska vädret. Nu, 150 år fram i tiden, får vi ta del av en sammanstrålning av de båda legendariska märkena.
Designsamarbetet förenar Barbours ikoniska vaxade bomull och Levi’s ikoniska denim och den limiterade kollektionen består av jackor, byxor, en t-shirt, en hoodie samt en keps. Samtliga produkter ska enligt avsändarna kombinera funktionalitet, slitstyrka och tidlös stil. Därtill ses varje plagg som en hyllning till de workwear-rötter som i generationer format båda märkena.
Då släpps Levis x Barbour
Samtliga plagg i kollektionen använder Barbours premiumbomull infunderad med bivax – ett material som med tiden utvecklar en rik patina, precis som Levi’s denim bleknar och formas personligt med åren.
Kollektionen lanseras globalt den 30 oktober 2025 och kommer finnas tillgänglig online på Levi.com, i utvalda Levi’s-butiker samt genom Barbours återförsäljningskanaler. Här kan du kika på hela kollektionen!
Barbour i samarbete med svenska Arket
Barbour ligger inte på latsidan. Nyligen presenterades det intresseväckande designsamarbetet med Arket. Kollektionen lanserades för två veckor sedan. ANNONS Spana in den här!
