Populärt: Shoppingtips Modetrender Vårmode 2025 Se Min Look Festkläder

Här gör kronprinsessan succé i Japan – klädd i mamma Silvias gamla klänning

19 apr, 2017
AvJohanna Lejon
Just nu är kronprinsessan Victoria på besök i Japan. Besöket kretsar en hel del kring hållbarhet – och självklart satsar kronprinsessan själv på hållbarhet, också då det gäller det hon har på sig.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons

Det var Svensk Damtidning som först rapporterade om Kronprinsessans prickiga klänning, med blå botten och rosa prickar. Svensk Damtidning avslöjar att kronprinsessans klänning, som många trott varit helt ny, kommer från de kungliga gömmorna.

Victoria har gjort som många av oss andra och fyndat i sin mammas garderob. Den prickiga klänningen har nämligen burits av drottning Silvia, år 1980.

Plagget har alltså hela 37 år på nacken, men har, förstås, som alla andra kungliga kläder, förvarats så den hållit i alla dessa år. Hållbart, minst sagt!

Annons

Anmäl dig till ELLE's nyhetsbrev

Få det bästa och senaste från ELLEs värld direkt i din inbox – anmäl dig något av – eller alla – våra nyhetsbrev! Bocka i ditt val och ange din mejladress så får du nästa utskick i din inbox. Utöver veckans utvalda artiklar får du dessutom ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar, inbjudningar till VIP-shoppingkvällar och olika event. Välkommen!

Det är inte första gången kronprinsessan Victoria bär mamma Silvias plagg. Tidigare i vår invigde hon också utställningen Chanel, Balmain, Dior – Marianne Bernadotte: En stilikon iförd en av Silvias Chanel-jackor.

Foto Stella Pictures, IBL

Annons