De 10 hetaste modellerna på Instagram

22 maj, 2015

År 2015 räcker det inte att ha perfekt hy, långa ben och härligt hår för att kvalificera sig som toppmodell. Nu krävs det också ett minst par hundratusen följare på för att nå riktig supermodell status. Här listar vi de hetaste modellerna på Instagram just nu.

Vår svenska stolhet – tjejen från Bromma som nu är en äkta Victoria Secret-ängel (aka likvärdigt med att vinna en Oscar i modellkretsar). Häng med på intensiva workout-pass och glammiga plåtningar i Karibien.

Relaterad läsning från ELLE:

Modellen Tilda Lindstam är roligast på Instagram! >

Rosie Huntington Whiteley @rosiehw 3,3 m followers Megamodell och skådis – och som dejtar den hunkiga skådisen Jason Statham. Vi bara älskar hennes ursöta taxar Peggy och Dolly som sockerchockar oss varje gång de poppar upp i flödet.

Last nights glam for the @vanityfair Oscar party in LA by @monikablundermakeup @jennychohair @thewallgroup Ett foto publicerat av Rosie Huntington-Whiteley (@rosiehw) Feb 23, 2015 kl. 11:00 PST

 

Lily Aldridge @lilyaldridge 2 m followers

Victoria Secret och Sports illustrated sitter som en smäck på hennes digra mode-CV. Har dessutom världens sötaste baby med King Leons sångare Caleb Followill. Mode och musik – love it!

After 12 hours HACKED from my account I’m happy to be back in action on @Instagram ✌

Ett foto publicerat av Lily Aldridge (@lilyaldridge) Maj 3, 2015 kl. 10:35 PDT

Josephine Skriver @josephineskriver 533 k followers Vår danska favoritböna Josephine Skriver levererar härligt glammiga modelljetsetbilder rask takt!

at #fendibrunch this morning w/ @kendalljenner Ett foto publicerat av Josephine Skriver (@josephineskriver) Maj 21, 2015 kl. 7:32 PDT

 

Anja Rubik @anja_rubik 380 m followers

Polsk Power! Toppmodellen Anja har ett underbart arty instagramkonto. Anja lägger upp inspirerande bilder från konserter, plåtningar och visningar.

Morning ..

Ett foto publicerat av Anja Rubik (@anja_rubik) Apr 29, 2015 kl. 2:18 PDT

Gigi Hadid @gigihadid 3,4 m followers Vem är Gigi? Jo men visst: en amerikansk toppmodell OCH tv-kändis. Hon har ett antal Guesskampanjer och ännu fler The real Housewives of Beverly Hills-avsnitt bakom sig. Hennes syster Bella är också en riktig modellpingla.

 

Caroline Winberg @carolinewinberg 63,4 k followers

Följ Carros liv härliga modelliv I London. Till sommaren tillkommer en minsting i familjen så vi förväntar oss ett härligt bebisspam i hennes flöde inom kort!

#dirty30 #beachBump

Ett foto publicerat av Caroline Winberg (@carolinewinberg) Mar 29, 2015 kl. 1:51 PDT

Jourdan Dunn @officialjdunn 1,2 m followers Häng med i brittiska Jourdans Dunn hektiska liv. Bästis med Karlie Kloss och har en bedårande son på 6 år som heter Riley.

 

Andrea Diaconu @andreeadiddy 58.8 k followers

Rumänsk toppmodell på 24 år. Vi (och alla andra) älskar Andreas sköna look.

Yes. @frankie_df #NoCantaloupes

Ett foto publicerat av @andreeadiddy Mar 4, 2015 kl. 4:30 PST

Karlie Kloss @karliekloss 2,4 m followers

Bästis med Taylor Swift och Jourdan Dunn. Amerikansk toppmodell och catwalkstjärna extraordinarie som älskar kakor!

Hitched a ride to the #MetGala with this gorgeous gal @gigihadid ❤️❤️ #CarpoolLane Ett foto publicerat av @karliekloss Maj 4, 2015 kl. 4:18 PDT

Relaterad läsning från ELLE:

Modellen Tilda Lindstam är roligast på Instagram! >

SENASTE VIDEOKLIPPEN FRÅN ELLE: