Anthony Vaccarellos första kollektion för Saint Laurent

28 sep, 2016 
AvLisa Segerson
I går visade Anthony Vaccarello sin första kollektion för YSL på Paris modevecka.
Annons

I höstas meddelade Hedi Slimane att han lämnar posten som chefdesigner för Yves Saint Laurent och att Versaces Anthony Vaccarello tar över rollen. I går var det dags för Vaccarello att visa sin första vårkollektion för modehuset på Paris Fashion Week.

Och det blev en visning i Saint Laurent-anda. En mix mellan tydliga 80tals-referenser, Hedi Slimanes rock and roll-detaljer och plagg inspirerade av YSL-original.

Anmäl dig till ELLE's nyhetsbrev

Få det bästa och senaste från ELLEs värld direkt i din inbox – anmäl dig något av – eller alla – våra nyhetsbrev! Bocka i ditt val och ange din mejladress så får du nästa utskick i din inbox. Utöver veckans utvalda artiklar får du dessutom ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar, inbjudningar till VIP-shoppingkvällar och olika event. Välkommen!

Några av kollektionens mest genomgående trender är dressade kostymer, svarta skinnplagg och free the nipple-detaljer.

Med facit i hand kör Saint Laurent på med nästintill samma estetik som vanligt. Men vårplaggen är lite mer dressade och nertonade jämfört med höstsamlingens.

Bläddra igenom bildspelet och hitta alla looks från visningen:

Mer från modeveckorna:

LÄS OCKSÅ:

Annons
Innehåller annonslänkar