Populärt: ShoppingtipsModetrenderSe Min LookSommarmodeBadmodeSommarklänningarOutfits till bröllop

11 toppmodeller du måste följa på Instagram!

20 mar, 2015 
AvAxel Scholtze
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons

Fantastiska modeplåtningar, backstagebilder från modevisningar, glammiga kändisfester och jetset-resor till tropiska öar – vi kan dagligen följa supermodellers hektiska liv på Instagram. Vi har valt ut 11 favoritmodeller som vi ständigt inspireras och suktas av – med eller utan drömlika filter!

Relaterad läsning från ELLE:

Modellen Tilda Lindstam är roligast på Instagram! >

 

Joan-Smalls

Joan Smalls@joansmalls

Få det bästa av ELLEs värld - anmäl dig till våra nyhetsbrev

Vi handplockar vårt bästa innehåll åt dig med maxad inspiration och de senaste trenderna. Utöver det får du ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar och inbjudningar till olika event. Fyll bara i dina uppgifter här så sköter vi resten! ♥

Joan är modellvärldens svar på Beyoncé – sexig, cool och flawless!

Annons

 

Tilda-Lindstam

Tilda Lindstam – @tildalindstam

ELLE-favoriten Tilda är en av världens största visningsmodeller. Förutom att hon dominerar catwalken, kallas hon även för världens roligaste modell. På Instagram visar Tilda modellvärldens baksida, alltid med en stor portion humor. När hon pensionerat sig som modell hoppas vi hon påbörjar en karriär som komiker.

Relaterad läsning från ELLE:

Modellen Tilda Lindstam är roligast på Instagram! >

Cora-Emmanuel

Cora Emmanuel – @coraemmanuel

Annons

Vi har ibland svårt att skilja på dröm och verklighet när vi scrollar genom Coras bilder – hur kan man vara så vacker?

 

Kendall-Jenner

Kendall Jenner@kendalljenner

Halvsystern till realitystjärnorna Kardashian som blev supermodell över en natt. Idag är hon Karl Lagerfelds musa och syns på alla stora tidningsomslag. Hennes Instagram bjuder på sisterselfies, kändisar och lättklädda skandaler – ja tack!

 

11.Mica

Mica Arganaraz – @micaarganaraz

Annons

Modevärldens mest eftertraktade modell för tillfället. Hennes lugg och kindben har trollbundit oss alla – vart ska denna framgångssaga sluta?

 

Karlie-Kloss

Karlie Kloss@karliekloss

Ena dagen sexig och bubblig hos Victoria Secret, och andra med stark attityd hos Alexander Wang. Förutom sin klockrena mångsidighet, är Karlie Kloss modellvärldens gladaste och mest energifyllda modell. Att hon är bästis med Taylor Swift är ju inte heller helt fel.

Annons

 

Anna-Grostina

Anna Grostina@highhsoul

16-åriga Anna från Lettland blev en av säsongens största new faces. ELLE plåtade hennes i höstas för april-nummret och blev smått förälskad. Hennes Instagram får oss att tänka tillbaka på ungdomens ljuva dagar – full av nyfikenhet, naivitet och galna upptåg.

 

Kirstin-Liljegren

Kirstin Liljegren@kirstinliljegren

Annons

Låt oss presentera Danmarks stolhet – Kirstin! Vi elsker hende.

 

Cara-Delevingne

Cara Delevingne – @caradelevigne

Cara är fortfarande i frontlinjen för den nya modellgenerationen och har precis påbörjat en karriär som skådespelerska. Vår tids största supermodell går bara från klarhet till klarhet.

 

12.FeiFeiSun

Fei Fei Sun – @feifeisunsun

Annons

Sockersött, Chanel-väskor och emojis overload – Fei Fei vet hur man underhåller sina följare!

 

Malaika-Firth

Malaika Firth@malaikafirth

Vi blir ofta irriterade på folk som bara lägger upp selfies. I Malaikas fall jublar vi bara, hon vet precis hur man tar den perfekta!

Relaterad läsning från ELLE:

Toppmodellerna du måste följa på Instagram! >

Modellen Tilda Lindstam är roligast på Instagram! >

 

Annons