Stekt torskrygg med salladslök och mangold
Fast vit fisk passar bra ihop med salladslök, som på våren får en mild, fin smak. Späd mangold är en härlig primör till.
4 portioner
Du behöver:
600 g torskrygg, gärna med skinn
Salt och nymalen svartpeppar
1 msk olja till stekning
25 g smör
Grönsaker:
2 vitlöksklyftor
12 salladslökar
50 g smör till stekning
300 g mangold
Brynt smör:
25 g smör
Garnering:
Röd skogssyra eller kryddgrönt
Till servering:
Kokt potatis eller gott bröd
Gör så här:
- Krydda torskfiléerna med salt och peppar. Stek fisken med skinnsidan nedåt i en stekpanna med olja. Tillsätt lite smör och stek vidare på skinnsidan i 5–6 minuter.
- Vänd fisken och stek en kort tid på andra sidan, tills bitarna inte är genomskinliga längre. Ta från pannan och låt vila 3–4 minuter.
- Skala och krossa vitlöken, ansa salladslöken. Smält smöret i samma stekpanna som fisken tillagades i och låt smör och vitlök brynas ihop med hela salladslökar. Blanchera mangolden i 1 minut i en kastrull med kokande vatten.
- Bryn smöret i en tjockbottnad kastrull, vispa hela tiden och tafrån plattan när det blivit gyllene och doftar nötigt.
- Servera fisken på små högar av stekt salladslök och blancherad mangold. Slå lite brynt smör över och garnera gärna med skogssyra eller kryddgrönt. Servera med koktpotatis eller bröd till.
Recept: Timm Vladimir Foto: Columbus Leth