Så gör du den japanska kålpannkakan okonomiyaki

Så gör du den japanska kålpannkakan okonomiyaki

Columbus Leth
Okonomiyaki är en korsning av pannkaka och omelett med riven kål i smeten – en vanlig rätt i de japanska hemmen.
19 april, 2022
3 matiga våfflor
1:25

Efter reklamen: 3 matiga våfflor

(1:25)

Slå på ljud

Okonomiyaki

Matigt, smakrikt och gott.

Så gör du en okonomiyaki
Columbus Leth

2 portioner

Du behöver:

400 g vitkål
Salt
1 tsk socker
3 salladslökar
2 ägg
2 dl kycklingbuljong eller grönsaksbuljong
2 dl vetemjöl
2 msk majsstärkelse
2 msk smakneutral olja, till stekning

Topping:

200 g räkor
1 msk smakneutral olja
Salt
3 salladslökar

Till servering:

Majonnäs (gärna japansk)
Bbq-sås (gärna japansk)

Gör så här:

  1. Skölj kålen, skär den fint och häll den i en stor skål. Strö över lite salt och socker, och krama den lätt med händerna så att den mjuknar.
  2. Skölj salladslöken, hacka den fint och vänd den tillsammans med kålen. Vispa äggen tillsammans med buljongen i en skål, vispa sedan ner mjöl och maizena i blandningen. Vänd ihop smeten tillsammans med kålen.
  3. Stek en stor okonomiyaki i olja i en het medelstor panna tills den är genomstekt och gyllene på båda sidor. Det tar cirka 10 minuter. Vänd den med hjälp av en tallrik så att den inte går sönder. Skala räkorna och stek dem på hög värme i lite olja på het panna i 1–2 minuter. Krydda med salt. Skölj salladslöken och skär den fint.
  4. Servera okonomiyaki på en assiett eller ett litet fat. Strö över majonnäs och bbq-sås, toppa med räkor och salladslök och servera genast.

Foto: Columbus Leth, Betina Hastoft