Populärt: Mat Drinkar Vegetariskt Bakning Alla recept Vintips till middagen

Alla deltagare i Det stora tårtslaget 2018

11 jan, 2018
AvRedaktionen
I Det stora tårtslaget 2018 tävlar åtta nya tårtkonstnärer om att skapa spektakulära tårtor. Programmet leds i vanlig ordning av Marie Serneholt.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons

Flygplan som smakar hallon, en dalahäst i sockerpasta och en fisk av maräng. I Det stora tårtslaget tävlar deltagarna om att under tidspress skapa spektakulära tårtor. I varje avsnitt presenteras ett nytt tema som deltagarna ska tolka.

Deltagarna blir bedömda på kreativitet, smak och teknisk skicklighet och det blir även en teknisk utmaning i varje program som handlar om tårdekoration. Varje vecka får en tårtkonstnär lämna programmet och till slut återstår en lycklig vinnare.

Juryn i Det stora tårtslaget 2018

Mattias Ljungberg, Marie Serneholt och Claudia Kjeldaas.
Mattias Ljungberg, Marie Serneholt och Claudia Kjeldaas.

Programledare är Marie Serneholt och i juryn sitter den den prisbelönta konditorn Mattias Ljungberg som driver Tössebageriet och  MR Cake i Stockholm samt den framstående tårtdesignern Claudia Kjeldaas med en bakgrund inom modedesign och haute couture.

Annons

– Nivån på deltagarna är skyhög och tittarna kommer få se helt fantastiska tårtor. Vi får bland annat se tårtor som ser ut som maträtter och kända byggnader men även maffiga bröllopstårtor. Håll i hatten vilka tårtor! Sedan har vi ju inte kunnat låta bli att slänga in en och annan twist in i tävlingen, avslöjar Marie Serneholt.

 

Det stora tårtslaget har säsongsstart torsdagen den 25 januari klockan 21.00 i Sjuan och på TV4 Play. Programmet sänds i åtta delar.

Deltagarna i Det stora tårtslaget 2018:

Marie Serneholt leder Det stora tårtslaget 2018. Foto: Linus Hallsenius/TV4
Marie Serneholt leder Det stora tårtslaget 2018.

1. Ann Hansson, 50 år, Hillared, Svenljunga

Driver tårtföretaget Flickorna i köket som gör tårtor och andra bakverk helt efter kundens önskemål.

Annons
Ann Hansson, 50 år, Hillared, Svenljunga.
Ann Hansson, 50 år, Hillared, Svenljunga.

2. Helena Hagman, 43 år, Göteborg

Skapar tårtor hemma i sitt kök, men har redan vunnit Scandinavian Cake Show 2014.

Helena Hagman, 43 år, Göteborg.
Helena Hagman, 43 år, Göteborg.

3. Jennie Lindberg, 39 år, Västervik

Konditor som älskar att göra realistiska figurtårtor. Ser sig som en konstnär.

Annons
Jennie Lindberg, 39 år, Västervik.
Jennie Lindberg, 39 år, Västervik.

4. Josefin Jönsson, 34 år, Lomma

Barnmorska som drömmer om att öppna en egen mödra-tårtcentral som gör tårtor till nyblivna mammor och deras guldklimpar.

Josefin Jönsson, 34 år, Lomma.
Josefin Jönsson, 34 år, Lomma.

5. Karolina Velozo, 41 år, Linköping

Rutinerad tårtkonstnär som vunnit Scandinavian Cake Show 2016 och driver My Sweet Pink Cake i Linköping.

Annons
Karolina Velozo, 41 år, Linköping.
Karolina Velozo, 41 år, Linköping.

6. Kent Krogseng, 34 år, Oslo

Har två passioner i livet: träning och tårtbakning. Jobbar som barista men drömmer om att starta ett eget konditori med sin sambo.

Kent Krogseng, 34 år, Oslo.
Kent Krogseng, 34 år, Oslo.

7. Majda Ivanovska, 28 år, Sölvesborg

Simskollärare som bakar tårtor på halvtid med sitt företag Cake By MI i centala Sölvesborg.

Annons
Majda Ivanovska, 28 år, Sölvesborg.
Majda Ivanovska, 28 år, Sölvesborg.

8. Matilda Åhlund, 28 år, Resele

Föräldraledig tårtfantast som drömmer om att starta ett eget tårtmakeri med konfektyr.

Matilda Åhlund, 28 år, Resele.
Matilda Åhlund, 28 år, Resele.

Foto: Linus Hallsenius/TV4

Anmäl dig till ELLE's nyhetsbrev

Få det bästa och senaste från ELLEs värld direkt i din inbox – anmäl dig något av – eller alla – våra nyhetsbrev! Bocka i ditt val och ange din mejladress så får du nästa utskick i din inbox. Utöver veckans utvalda artiklar får du dessutom ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar, inbjudningar till VIP-shoppingkvällar och olika event. Välkommen!

Annons