Populärt: Mat Drinkar Vegetariskt Bakning Alla recept Vintips till middagen

Anklevermousse på stekt snitt med karamelliserat fikon

10 feb, 2016
AvRedaktionen
Anklevermousse på stekt snitt med karamelliserat fikon.
Anklevermousse är både gott och lyxigt till förrätt eller mingel. Och det bästa av allt – den finns att köpa färdig. Lägg på en bit bröd tillsammans med fikon.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons

4 personer

Tid: 15 minuter

Du behöver:

4 tunna skivor baguette

1 tsk smör till stekning

flingsalt

balsamicokräm till garnering

130 g anklevermousse på burk, t ex Le Manoir Alexandre (i delikatessbutiker) 1 msk grovt hackade pistaschmandlar

2 färska fikon

1 msk smör till stekning

2 msk strösocker

2 msk balsamico

Gör så här:

Stek brödet hastigt på båda sidor i smöret. Salta lätt. Fördela anklevermoussen på bröden, gärna som vackra ägg. Det gör du lätt med hjälp av 2 skedar som doppas i varmt vatten och sedan formas moussen som ägg mellan skedarna. Strö över pistaschhacket.

Skär fikonen i klyftor och stek dem mycket hastigt i smöret. Strö på socker och häll i balsamicon och låt det fräsa ihop några sekunder. Servera till moussen. Garnera gärna med lite balsamicokräm runtom.

Anklevermousse på stekt snitt med karamelliserat fikon.
Anklevermousse på stekt snitt med karamelliserat fikon.

Av: Liselotte Forslin
Foto: Ulrika Ekblom
Assistent och modell: Ellinor Kolmodin

Anmäl dig till ELLE's nyhetsbrev

Få det bästa och senaste från ELLEs värld direkt i din inbox – anmäl dig något av – eller alla – våra nyhetsbrev! Bocka i ditt val och ange din mejladress så får du nästa utskick i din inbox. Utöver veckans utvalda artiklar får du dessutom ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar, inbjudningar till VIP-shoppingkvällar och olika event. Välkommen!

Annons