Populärt: Serietips Trender Filmtips Intervjuer Resguider Årshoroskop 2025

Sigge Eklund tipsar om sommarläsning

27 jun, 2014
AvLisa Arnell
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons

En thriller, en självbiografi och en bok om skrivande. Författaren och podcast-profilen Sigge Eklund tipsar om böckerna han läser i vår. Själv är han aktuell med romanen In i labyrinten.

Sigges val

Mörka platser – Gillian Flynn

Miljontals läsare världen över älskade Gone girl förra året. Färre har läst den här som är minst lika bra. Också mörk, sugande och handlar om en familjs hemligheter och lögner.

Anmäl dig till ELLE's nyhetsbrev

Få det bästa och senaste från ELLEs värld direkt i din inbox – anmäl dig något av – eller alla – våra nyhetsbrev! Bocka i ditt val och ange din mejladress så får du nästa utskick i din inbox. Utöver veckans utvalda artiklar får du dessutom ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar, inbjudningar till VIP-shoppingkvällar och olika event. Välkommen!

Så gör jag – Bodil Malmsten

De flesta böcker om att skriva är i slutändan oanvändbara i praktiken. Bodil Malmstens bok består av personliga iakttagelser och spridda tankar om skrivande – och är mycket mer inspirerande. Alla som drömmer om att själva skriva en bok bör läsa den.

Min historia – Stephen Hawking

Han brukar kallas för världens smartaste och har suttit i rullstol utan talförmåga i 40 år. Men han fick faktiskt inte sjukdomen ALS förrän han var 21. Äntligen berättar Hawking själv om hur det var att plötsligt kapslas in i den bur som ALS är – samtidigt som han var på väg att lösa universums gåta.

sigge eklund


Barfota. På ett trägolv. The Complicity!

Annons