Artikeln innehåller reklamlänkar
Populärt: Serietips Trender Filmtips Intervjuer Resguider Årshoroskop 2025

Se nya unika bilderna på kronprinsessan Victoria – och här kan du klicka hem hennes accessoarer

05 jun, 2017
AvJohanna Lejon
Inför kronprinsessan Victorias 40-års dag i juli har hovet tagit nya foton av kronprinsessan. Bilderna är unika, på flera sätt.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons

Inlägget innehåller affiliatelänkar till återförsäljare. Läs mer om hur det fungerar här.

Den 14 juli i år fyller kronprinsessan Victoria 40 år. Som väntat firas hon kungligt, med stor baluns i dagarna två. Firandet börjar i Stockholm och fortsätter senare på Öland, där kronprinsessan firat i stort sett alla sina födelsedagar – ända sedan hon föddes.

I samband med att hovet i fredags lanserade en specielsajt med fakta om firandet släppte man också nytagna, helt unika, bilder på kronprinsessan.

Anmäl dig till ELLE's nyhetsbrev

Få det bästa och senaste från ELLEs värld direkt i din inbox – anmäl dig något av – eller alla – våra nyhetsbrev! Bocka i ditt val och ange din mejladress så får du nästa utskick i din inbox. Utöver veckans utvalda artiklar får du dessutom ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar, inbjudningar till VIP-shoppingkvällar och olika event. Välkommen!

Fotona är tagna av Erika Gerdemark, en fotograf som prins Carl Philip och prinsessan Sofia tidigare anlitat. Det var Erika som agerade privat fotograf under prinsparets bröllop i juni 2015. Det var också Erika som tog de första officiella fotona av prins Alexander efter hans födsel våren 2016.

LÄS OCKSÅ: KRONPRINSESESSAN VICTORIAS HYLLNING TILL HANNAH OCH AMANDA

Bilderna på Victoria är fotade inne på Haga Slott, vilket i sig är unikt. Det är inte ofta som kronprinsessparet öppnar dörrarna till Haga. De nya fotona är avslappnade och privata, också det ovanligt. De flesta officiella bilderna av henne är tagna på Kungliga slottet, och är betydligt mer uppställda och arrangerade.

Annons

Det är också ovanligt att se kronprinsessan fotograferas iförd bara vita kläder. Victoria gillar, precis som sin mor drottning Silvia, att bära färg. Hon bär ofta klara kulörer eftersom hon är väl medveten om hur bra detta blir på bild, speciellt om hon fotas i en miljö där det är många kostymklädda män med i bilden.

På de nya fotona bär Victoria vit blus och vita, vida byxor. De höga klackarna kommer från Gianvito Rossi. Hennes örhängen är av svensk design, från Efva Attling.

ANNONS Här kan du klicka hem skorna. Och här hittar du örhängena.

Se alla bilder på kronprinsessan nedan:

Foto Erika Gerdemark/Kungahuset

Annons