22 påskpresenter som är perfekta att ge bort

Även om påskfirandet kanske inte ser ut som det brukar så ser många i alla fall till att spendera tid med några få nära personer. Ett enkelt sätt att höja stämningen även i år är att ge bort en liten påskpresent. Kanske ska du bort på en liten påsklunch och vill ha med dig något till värden eller värdinnan, eller så vill du kanske bara sprida lite extra kärlek till dina nära och kära.
Ge bort något litet materiellt eller varför inte ett lyxigare påskägg med ätbart innehåll. Vi har samlat 22 fina presenter att ge bort till någon du håller kär – eller varför inte unna dig själv – i påsk!

Påskpresenterna som är perfekta att ge bort i påskägget
Skönhet, inredning eller varför inte ett litet smycke – oavsett vad mottagaren gillar så kommer du hitta många bra idéer nedan.

Gåvoset i serien Sakura från Rituals. Det finns här (länk till Åhlens).

Lyxigt doftljus med doft av den populära parfymen Bibliothèque från Byredo. Det finns här (länk till Åhlens)

Dekorativt påskägg i stengods från Indiska. Det finns här (länk till butik).

Mascara Lash Sensational Sky High från Maybelline New York (som har hyllats på TikTok!). Den kommer garanterat bli en uppskattad present och finns här (länk till Åhlens).

Marsipanägg gör väl ingen besviken? Dessa i fina pasteller finns här.

Stort asymmetriskt serveringsfat från H&M Home. Det finns här (länk till H&M).

Örhängen med snurrade ringar från & Other Stories. De finns här (länk till & Other Stories).

Påskägg med saltlakrits toppad med banan från Lakrits by Bülow. Det finns här (länk till Bagaren & Kocken).

Guldigt påskägg med paljetter från Indiska. Du hittar det här (länk till Indiska).

Svart väska från H&M. Den finns här (länk till H&M).

Sköldpassmönstrade solglasögon från Carin Wester. De finns här (länk till Åhlens).

Varför inte ge bort lite påskgodis i en presentpåse som passar högtiden? Dessa i form av påskhare finns i 5-pack här (länk till My perfect day).

Äggkoppar i serien Ostindia från Rörstrand. De finns här (länk till Åhlens).

Vill du skämma bort någon annan (eller dig själv) riktigt rejält? Då kanske du till och med ska slå till på doften Bibliothègue från Byredo som har blivit mångas favorit. Den finns här (länk till Åhlens).

Primer från Tony Moly. Den finns här (länk till Åhlens).

Set med två ostknivar i marmor och guldfärgat rostfritt stål. Det kommer från H&M Home och du hittar det här (länk till H&M).

Startset med Advanced Night Repair-serien från Estée Lauder. Det finns här (länk till Åhlens).

Strips för att ta bort pormaskar. De kommer från Tony Moly och finns här (länk till Lyko).

Litet rosa ägg med paljetter från Indiska. Det finns i flera färger här (länk till Indiska).

Snurrade ljus i olika färger från HAY. De finns här (länk till Åhlens).

Mönstrad ljuslykta från Ellos Home. Den finns här (länk till Ellos).

Vårkalender med 14 ampuller för att väcka huden efter vintern. Den kommer från Babor och finns här (länk till Åhlens).