Populärt: Serietips Trender Filmtips Intervjuer Resguider Årshoroskop 2025

Missa inte nya Fördomspodden – en smart podcast

12 sep, 2016
AvLisa Arnell
Podcasts gillar man ju – särskilt de som är bra och intelligenta. På onsdag har magasinet Cafés första pod genom tiderna premiär: Fördomspodden med Cafés (geni)skribent Emil Persson.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons

Cafés nöjesredaktör Emil testar i podden alla sina fördomar om kända svenskar – på personerna i fråga. Första gäst är medieprofilen Alex Schulman som berättar om sin passion för patiens, killars ”patetiska svassande för Henrik Schyffert”, avundsjukan på Fredrik Wikingssons och Sigge Eklunds bromance, att han skriver brev för att bevara grusvägen på Gotland, sin sämsta boktitel och om sin tid som programledare för Paradise Hotel.

LÄS OCKSÅ ALEX SCHULMAN: ”DET VORE KUL ATT BOKA FRIENDS FÖR PODDENS FEMÅRSJUBILEUM”

Vi på ELLE, som sitter bredvid Emil och Cafégänget, ser också fram emot avsnitten med Veronica Maggio och Alice Bah Kuhnke som snart kommer. Är det någon som kan få dem att berätta lite mer, och lite bättre, om sig själva så är det Emil.

Anmäl dig till ELLE's nyhetsbrev

Få det bästa och senaste från ELLEs värld direkt i din inbox – anmäl dig något av – eller alla – våra nyhetsbrev! Bocka i ditt val och ange din mejladress så får du nästa utskick i din inbox. Utöver veckans utvalda artiklar får du dessutom ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar, inbjudningar till VIP-shoppingkvällar och olika event. Välkommen!

Fördomspodden har premiär på onsdag (14 september) och återfinns där podcasts finns.

LÄS OCKSÅ LYSSNA PÅ KAKANS PODD UNDER HUDEN

fordomspodden-fb-foto-johan-hedberg-700x700

Foto Johan Hedberg

Annons