Festkollektion på MQ
Idag släpps MQ:s nya festkollektion Paris Kate and I. Tanken är att tillhandahålla kläder för festliga tillfällen som ligger rätt i tiden men inte kostar alltför mycket. Prisintervallet sträcker sig från 299 kr för en topp till 899 kr för de dyraste klänningarna. I kollektionen finns även skor, den som ingår i första premiärsläppet är en klar favorit (se bilder nedan). Nya plagg tas fram varje månad och urvalet kommer att utökas och förändras hela tiden.
Kollektionen är skapad av Emelie Nilsson och hennes team. Emelie har arbetat på MQ tidigare och är både stolt och glad över den nya kollektionen:
– Att göra en hel festkollektion har alltid varit en dröm, säger hon när vi stoppar henne i butiken. Det känns jättekul att vi står här idag.
Siden dominerar och återfinns tillsammans med tyll och paljetter på de flesta av plaggen – och även på skorna. Skoälskare som jag är frågar jag henne om det kommer fler och Emelie utlovar fler modeller redan senare i höst.
Vad har du inspirerats av?
– Utgångspunkten har varit den lilla svarta och jag har inpirerats av både 50- och 60-talet. På de flesta av våra klänningar går det att byta ut till exempel sidenbandet i midjan mot ett annat skärp vilket gör att man kan variera samma klänning på flera olika sätt.
Har du själv några favoritplagg?
– Jag tycker mycket om den svarta klänningen med sidenband i midjan och den rutiga, säger Emelie.
Plaggen tas fram i begränsad upplaga och kommer att finnas i utvalda MQ-butiker runt om i landet. Se kollektionen nedan.
Topp för 299 kr – finns även i svart.
Sidentopp, 399 kr
Lilla svarta, 899 kr
Topp med paljetter, 399 kr
Svart och lila är stora färger i höst, klänning 799 kr.
Klänning 799 kr.
Prickig pärla för 699 kr.
Rosettprydd klänning, 799 kr.
Rutigt för 899 kr.
Kjol i siden, 499 kr
En stjärna på nyårsfesten? 499 kr.
Festlig kavaj, 799 kr