Populärt: Hemma hos Inredningsnyheter ELLE Deco Design Awards Köksinspiration Se ELLE Hemma hos

Hos familjen Nittve står stillsam minimalism, utvald design och konst i huset – titta in

07 maj, 2025
AvCecilia von Mentzer
Hos familjen Nittve står stillsam minimalism, utvald design och konst i huset – titta in
En del Danmark, en del Japan. Familjen Nittves hem i Nacka andas stillsam minimalism med utvald design och konst i fokus.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons
Kika in hemma hos Michelle MeadowsBrand logo
Kika in hemma hos Michelle Meadows

Den spanska stolen har satt stilen för resten av hemmet. Børge Mogensens magnum opus The Spanish Chair (namnet kommer av inspirationen från spanska stolar där sätet i rejält läder är en del av konstruktionen) från 1958 är en designklassiker och symboliserar det bästa från dansk designs guldålder. Det var också den första designmöbeln Karolina Nittve köpte; hon hade sparat ett tag för att köpa den klassiska favoriten. Nu har den fått sätta stilen för hela hemmet. Och har dessutom fått en tvilling.

Annons

– Det är de rena linjerna, naturmaterialen och konstruktionen jag gillar.

På terrassen till huset i Skuru, som ska likna ett akterdäck på en båt, lever familjen uteliv.
På terrassen till huset i Skuru, som ska likna ett akterdäck på en båt, lever familjen uteliv. Bord och stolar Grythyttan Stålmöbler. Vilstolen H55 för Skargaarden.photo jonas ingerstedt
Vardagsrum i japandistil.
Vardagsrum i japandistil. Børje Mogensens dagbädd är köpt på auktion. Golvlampa AJ, Louis Poulsen. Pall PK33, Fritz Hansen. Bord PK65, Fritz Hansen. Fåtöljer The Spanish Chair av Børje Mogensen för Fredericia furniture. På väggen Rune Hagberg, Abstrakt komposition, från 1956.Jonas Ingerstedt
Annons
Blick mot vardagsrummet från hallen. Verket på väggen: John Olsson, Försommar i Hörröd, 2001.
Blick mot vardagsrummet från hallen. Verket på väggen: John Olsson, Försommar i Hörröd, 2001.Jonas Ingerstedt

Arne Jacobsens privata hus som inspiration

Skuru ligger i Nacka kommun och efter många år på Södermalm gick familjen Nittves flyttlass hit 2018. Karolina har rötterna i Engelsberg i Västmanland och hennes man Arvid är uppvuxen i Helsingborg. Huset är placerat längst in på tomten och är byggt i tre delar, eller tre ”lådor” på varandra. Ursprungsdelen är från 1953, del två uppfördes 1990 och de förra ägarna avslutade med penthousedelen 2003.

– Huset ska påminna om en ångbåt och terrassen kanske ett akterdäck i så fall, säger Karolina. Vi har bytt ut verandaräcken i trä mot metall, inspirerade av Arne Jacobsens privata hus i Charlottenlund.

Annons
På nedre plan i suterränghuset ligger arbetsrummet, Karolina Nittve tar plats bakom bordslampan Snoopy för Flos.
På nedre plan i suterränghuset ligger arbetsrummet, Karolina Nittve tar plats bakom bordslampan Snoopy för Flos.Jonas Ingerstedt

Från terrassen blickar man ut över trädgården med sina många fruktträd. Villan är byggd suterräng, bottenvåningen rymmer groventrén och gästrum. På mellanvåningen är planlösningen öppen, där kök och vardagsrum hakar in i varandra sömlöst. Här finns också pojkarnas rum, Truls är 7 år och Finn 2, samt ett badrum.

Allra överst ett penthouse. Som ett torn omgivet av en terrass, här finns familjens tv-rum och Karolinas och Arvids sovrum. Med fönster i alla väderstreck badar den översta våningen i ljus.

Annons
Matbordet är köpt på Room på 90-talet. Stolar J39 av Børge Mogensen för Fredericia Furniture.
Matbordet är köpt på Room på 90-talet. Stolar J39 av Børge Mogensen för Fredericia Furniture. På väggen textilverket Ljus, från 2005 av Elisabet Hasselberg Olsson. Intill hänger John Olssons Mot natten, från 1988.Jonas Ingerstedt
Köksstommarna kommer från Ikea, luckorna är gjorda av en lokal snickare. Skulptur Facet, Elakform.
När familjen flyttade in var köket svart. Stommarna kommer från Ikea, luckorna är gjorda av en lokal snickare. Skulptur Facet, Elakform.Jonas Ingerstedt
Annons
Snittblommorna att satsa på – enligt ditt stjärnteckenBrand logo
Snittblommorna att satsa på – enligt ditt stjärntecken

Inget slit och släng

Hela inredningen är också den ljus, ekgolv genomgående, mycket trä överhuvudtaget och vitmålade väggar.

– Jag har inget emot färg, min bror är medgrundare av färgföretaget Toniton, men jag föredrar stillsamt vitt. Det är bara i pojkarnas rum som en blå väggfärg har fått ta plats.

– Jag eftersträvar balans. Det är samma sak med möbler och prylar. Jag går ofta runt och flyttar på saker för att hitta den där balansen, så som den känns just i dag. Och varje sak vi köper ska stanna, slit och släng gäller inte här. Jag gillar att blanda begagnad design med sprillans ny, så där som de gör så bra i Köpenhamn. Det blir mer personligt då.

Annons
I hallen på det övre planet står Ilse Crawfords bänk Sinnerlig för Ikea. Bordslampa AJ, Louis Poulsen.
I hallen på det övre planet står Ilse Crawfords bänk Sinnerlig för Ikea. Bords-lampa AJ, Louis Poulsen. Bordet Chess av Front Design för Moooi. På väggen John Olssons tavla Mot dagen, från 1988.Jonas Ingerstedt

Inredningen andas japandi, en stillsam mix av Japan och Danmark där funktionell skandinavisk design förenas med japansk minimalism.

– Jag drar igång grejer här hemma, ibland utan att förankra med Arvid, kanske är jag lite mer rastlös men det råder stor enighet om hur vi inreder.

Arvid och Karolina är verksamma i reklam och design. Arvid är copywriter och Karolina är ansvarig producent på Stockholm Design Lab. Arvids morfar var John Olsson, arkitekt och konstnär. Mormor var textilkonstnären Elisabet Hasselberg Olsson. Johns mest kända byggnad är den brutalistiska arkitekturskolan på Östermalm i Stockholm. Elisabet är känd för den 54 kvadratmeter stora väven Minnet av ett landskap som hänger i plenisalen i Sveriges riksdag. Flera av morföräldrarnas verk finns här på höjden i Skuru.

Annons
Truls och Finns rum har målats med färg från Toniton. Filt från Pendelton. Barnstolar av Alvar Aalto. Bord 91 av Alvar Aalto, Artek.
Truls och Finns rum har målats med färg från Toniton. Filt från Pendelton. Barnstolar av Alvar Aalto. Bord 91 av Alvar Aalto, Artek.photo jonas ingerstedt
Bakom Børge Mogen­sens dagbädd hänger två tavlor av Lars Millhagen. Golvlampa Akari 10A, Vitra.
Foto av Alexander Crispin. Bakom Børge Mogen­sens dagbädd hänger två tavlor av Lars Millhagen. Golvlampa Akari 10A, Vitra.photo jonas ingerstedt
Annons
Familjens tv-rum. Hyllsystem, Elfa. På hyllan står Blow Away vase av Front Design för Moooi. Soffa från Norrgavel.
Familjens tv-rum. Hyllsystem, Elfa. På hyllan står Blow Away vase av Front Design för Moooi. Soffa från Norrgavel.Jonas Ingerstedt

Karolina är uppvuxen intill skog och sjöar, för henne var det viktigt att familjen skulle bo i ett område som bjöd på just det. Nyckelvikens naturreservat ligger runt hörnet och i lilla Bastusjön blir det ett dopp efter hämtning på skola och förskola.

– Det är en idyll, Truls har jämnåriga kompisar i nästan vartenda hus på vår gata. Jag är glad att det var här vi hamnade.

Parets sovrum. Överkast, Hay. Bänk 153B av Alvar Aalto för Artek. Lampa Glow-ball, Flos.
Parets sovrum. Överkast, Hay. Bänk 153B av Alvar Aalto för Artek. Lampa Glow-ball, Flos.photo jonas ingerstedt
Annons
I arbetsrummet står Eames Fiberglass chair DSX, Vitra. bordslampan Snoopy för Flos.
I arbetsrummet står Eames Fiberglass chair DSX, Vitra. bordslampan Snoopy för Flos. Verk på väggen Spa, Harry Woodrow. Kontorsstol Sjuan av Arne Jacobsen, Fritz Hansen. Golvlampa, Nick Nack, Lirio by Philips.photo jonas ingerstedt

Fotograf: Jonas Ingerstedt

Annons