Populärt: Bäst i test Se Min Rutin Skönhetsredaktörens favoriter Parfymer Beautytrender

"Så använder du make up på sommaren"

16 jun, 2010
Av
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons


Fredrik Stambro är makeupartist och en av dem som ELLE arbetar mycket med. Bland annat for han med välfyllda sminkväskor till Bahamas och skapade vackra bilder tillsammans med ELLEs modeteam tidigare i år. Det resulterade i modestoryn poolparty – samt de båda omslagen på julinumret. Vi passade på att ställa några sommarmakefrågor till en riktig expert:

Sommarmake är fint – men rinner inte sminket bort i värmen?

Anmäl dig till ELLE's nyhetsbrev

Få det bästa och senaste från ELLEs värld direkt i din inbox – anmäl dig något av – eller alla – våra nyhetsbrev! Bocka i ditt val och ange din mejladress så får du nästa utskick i din inbox. Utöver veckans utvalda artiklar får du dessutom ta del av exklusiva erbjudanden, tävlingar, inbjudningar till VIP-shoppingkvällar och olika event. Välkommen!

– Om man grundar med bra solskyddsfaktor sitter sminket vanligtvis bra.

Ditt bästa budgettips för en snygg sommar?

– Njut av sol och ledighet!

Modellen Michelle Buswell fick en färgstark makeup till ELLEs Poolparty – hur gör vi vanliga dödliga?

– Om man absolut vill vara sminkad i solen, lägg makeupen i dagsljus. Blir resultatet inte bra, använd solglasögon och stor solhatt.

Du är New York-bo, hur skiljer sig sminkvanorna mellan amerikanskor och svenskor?

– Amerikanska kvinnor använder generellt mer kosmetika.

Annons

En kommande sminktrend?

– Titta i spegeln och se vad som passar dig!

Modestoryn Poolparty hittar du i ELLEs julinummer på sid 98-107

elle7_pren
Omslaget på julinumret som prenumeranterna får – med makeup signerad Fredrik Stambro.

stambro_inaction
Stambro in action på Bahamas!

Annons