Populärt: Bäst i test Se Min Rutin Skönhetsredaktörens favoriter Solskydd Parfymer Beautytrender

Prada Beauty kommer till Sverige – där kan du köpa det hyllade märket

10 jun, 2025
prada beauty sverige smink hudvård
I augusti 2023 lanserade det ikoniska modehuset beauty – och nu kan vi i Sverige ta del av den Italienska stjärnglansen. Prada Beauty är här! ELLE har samlat allt du behöver veta om lanseringen.
För att spara den här artikeln
måste du vara medlem
Logga in på ditt kontoellerSkapa ett konto här!
Annons
Min rutin #35 – Nadia Kandil: "Man ser nyhånglad ut"Brand logo
Min rutin #35 – Nadia Kandil: "Man ser nyhånglad ut"

Det råder en tydlig trend bland de stora modehusen: nu är det beauty som gäller! Chanel, Dior, YSL, Hermès och Paco Rabanne – listan kan göras lång! I augusti 2023 lanserade Prada, som tidigare haft doft och parfym i sitt beautynamn, även makeup och hudvård under Prada Beauty. Men i Sverige har det inte gått att få tag på produkterna – fram tills nu!

Prada Beauty kommer till Sverige

Ögonskuggspaletter och läppstift med Prada-monogram, kajalpennor i både klassiska och lekfulla alternativ, flexibla foundations och hudvård som osar lyx. I sortimentet finns 12 olika makeup-produkter som alla kommer i flera färger, samt 10 olika sminkborstar och en hudvårdskollektion om 5 produkter. Och en sak är tydlig: Miuccia Pradas signatur löper som en röd tråd genom modehusets beautysatsning!

Annons

– Man kan verkligen se Prada i produkterna genom bland annat färgkombinationerna. Tittar man på färgerna i ögonskuggspaletterna kan man också se att färgerna finns i modet på runway. Man hittar även de oväntade färgkombinationerna i makeupen. Gräver man i Pradas arkiv ser man exakt det! Mrs. Prada är väldigt orädd för att färger ska krocka med varandra och inte gå ihop. Och det är bland annat mitt mål med produkterna, att addera något oväntat och "fel", även till de färgerna som är väldigt neutrala, säger Lynsey Alexander, Global Makeup Artist för Prada Beauty, som varit med och skapat produkterna.

Annons
prada makeup beauty sverige
Launchmetrics.com/spotlight

Lynsey Alexander, som har arbetat i 22 år som makeupartist, har varit med sedan starten av Prada Beauty och beskriver produktutvecklingen som en rolig, spännande och stor utmaning – ibland med mycket press med tanke på märkets arv och historia.

– Jag började med att kolla på alla Prada-prints, och det finns 27 000 stycken i det gigantiska arkivet! Direkt såg jag vilka färger och färgkombinationer som verkligen är viktiga att ha med. Till exempel orange, silver och aubergine. Men att få till de perfekta färgerna i produkterna kan ta tid. Den blåa färgen i ögonskuggspaletten tog till exempel två år innan det blev den perfekta Prada-färgen.

Annons

Men även Mrs. Prada, som Lynsey kallar henne, har varit högst involverad i produktutvecklingen. Framförallt i paketeringen.

– Mrs. Prada har varit väldigt säker på hur hon vill ha paketeringen av produkterna. Allt måste fungera i detalj och produkterna måste stå ut på marknaden. Det kan inte bara se bra ut, utan det måste finnas något extra.

Lynsey Alexander berättar också att målet har varit att skapa produkter som är enkla att använda – och som går att använda varje dag!

Annons

– För mig är det också viktigt att makeup ska vara rolig och ska inte vara för seriöst. Det ska vara lekfullt, individuellt och ett sätt att kunna uttrycka sig. Det finns inga rätt eller fel!

Launchmetrics.com/spotlight

Vad kan vi förvänta oss i framtiden från Prada Beauty?

– Jag jobbar tre år fram i tiden, så jag är redan på lanseringarna för 2028. Och det jag kan säga är att allt kommer. Det kommer att finnas en hel range med allt! Vi behövde börja med några produkter, skapa våra grundpelare och förstå vårat community. Men mer kommer!

Annons

När lanseras Prada Beauty?

Prada Beauty lanserades den första augusti 2023, men det är först nu vi i Sverige kan ta del av produkterna. Hela sortimentet har precis landat i butik och online!

Var kan man köpa Prada Beauty?

Pradas hudvård och makeup kommer till en början att säljas exklusivt på Åhlens City och online.

Foto: Launchmetrics/Spotlight, Prada

Annons