Klassiska budgetfavoriten finns nu i en ny variant - med spf för läpparna
Kultklassikern Lips & Dry Spots Balm från Decubal hittas idag i var och varann handväska och har räddat många torra läppar genom åren! Krämen, som funnits i mer än ett decennium och kostar under hundralappen, har gjort sig känd som en multifunktionell favorit som råder bot på allt från torra läppar och spruckna nagelband till torrhetsfläckar och eksem. Den prisvärda krämen ser kanske inte mycket ut för världen, men i förpackningen finns innehåll och en kvalité som jämförs med Eight Hour Cream från Elizabeth Arden och Cicalfate Cream från Avène.
Nu kommer krämen som en ny variant – som snabbt blev en snackis på sociala medier vilket gjorde att den sålde slut direkt. Och precis som orginalet Lips & Dry Spots Balm har den en tacksam prislapp som inte tömmer plånboken.
Decubals klassiska läppbalsam finns nu med spf
Huden på läpparna är tunn, och det i kombination med att vi dricker, pratar och äter gör att läpparna lätt blir torra och fnasiga. Därför är det extra viktigt att alltid ha ett läppbalsam nära till hands! I dag kommer produkten i flera varianter: med färg, som mask eller i lättare stick – och med SPF. Och just läppbalsam med SPF är en kategori som vuxit ordentligt. Senast in i samlingen är Sun Lip Balm SPF30 från Decubal – en produkt som sålde slut så fort den lanserades.
Vill du läsa mer om läppbalsam? I ELLEs bäst i test hittar du vinnarna av årets bästa läppbalsam i alla kategorier.
Fuktbevarande och mjukgörande lanolin, antiinflammatorisk E-vitmin och återfuktande sheasmör – i läppbalsamet finns en härlig cocktail av vårdande ingredienser. Men det som gör att läppbalsamet sticker ut från orginalet är att produkten också innehåller SPF30. Produkterna påminner om varandra i konsistensen, och precis som kultklassikern har nya Sun Lip Balm SPF30 en något tjockare formulering och ger effekt direkt. Läppbalsamet blev en riktig snackis på sociala medier när den lanserades i februari. Så pass att den sålde slut inom loppet av några dagar! "Läppbalsamet med SPF blev direkt en favorit och ett måste för mig! Det är så lätt att glömma att skydda läpparna, speciellt när vårsolen tittar fram. Men med den här i fickan är det inget problem längre. Jag spår en ny favorit hos många", säger ELLEs beautyredaktör Veronica Henriksson.
Läppbalsam med spf – Sun Lip Balm SPF 30 från Decubal
Vårdande, mjukgörande och återfuktande – samtidigt som den skyddar mot solen. Nyheten från Decubal blev snabbt en snackis! Det gäller att vara snabb, produkten säljer slut direkt den kommer in.
Foto: Launchmetrics/Spotlight