De är nominerade till Guldbaggegalan 2020

Alba August
Quick, 438 dagar och And then we danced har chansen att kamma hem flera priser på Guldbaggegalan 2020 den 20 januari. Här är alla nomineringar!
Annons

Mikael Håfströms verklighetsbaserade film Quick och Levan Akins georgiska kärleksdrama And then we danced har båda chans att dra hem storslam när Guldbaggegalan 2020 går av stapeln på Cirkus i Stockholm den 20 januari. Filmerna är nominerade i hela sju kategorier var inför årets gala, tätt följda av filmerna 438 dagar och Eld & lågor som har chans att kamma hem priser i sex kategorier var.

Pernilla August nominerad

I kategorin bästa kvinnliga huvudroll är Pernilla August nominerad för sin tolkning av Britt-Marie i filmatiseringen av Fredrik Backmans roman Britt-Marie var här. Hon tävlar mot Vigdis Hentze Björck för rollen som Johanna i Fågelfångarens son, Sanna Sundqvist som spelar Niki i Ring mamma! och Emelie Garbers för rollen som mimaroben i Aniara.

Annons
Pernilla August som Britt-Marie i Britt-Marie var här.
Pernilla August som Britt-Marie i Britt-Marie var här.

Levan Gelbakhiani kan vinna

På herrsidan kan Gustaf Skarsgård och Matias Varela dela på priset för sina roller som Martin Schibbye och Johan Persson i 438 dagar. Även Jonas Karlsson är nominerad för sin roll som Hannes Råstam i Quick, Johannes Kuhnke för rollen som Anders i Jag kommer hem igen till jul och Levan Gelbakhiani är också nominerad i kategorin för sin prestation i And then we danced.

Levan Gelbakhiani kan vinna för sin roll i And then we danced.
Levan Gelbakhiani kan vinna för sin roll i And then we danced.
Annons

Här är alla nomineringar till Guldbaggegalan 2020!

De är nominerade till Guldbaggegalan 2020

Bästa film

  • 438 dagar
  • And then we danced
  • Om det oändliga
  • Sune – best man
  • Transnistra

Bästa regi

  • Levan Akin för And then we danced
  • Roy Andersson för Om det oändliga
  • Jon Holmberg för Sune – best man
  • Pella Kågerman och Hugo Lilja för Aniara

Bästa kvinnliga huvudroll

  • Pernilla August för rollen som Britt-Marie i Britt-Marie var här
  • Vigdis Hentze Björck för rollen som Johanna i Fågelfångarens son
  • Emelie Garbers för rollen som mimaroben i Aniara
  • Sanna Sundqvist för rollen som Niki i Ring mamma!

Bästa manliga huvudroll 

  • Levan Gelbakhiani för rollen som Merab i And then we danced
  • Jonas Karlsson för rollen som Hannes Råstam i Quick
  • Johannes Kuhnke för rollen som Anders i Jag kommer hem igen till jul
  • Gustaf Skarsgård och Matias Varela för sina roller som Martin Schibbye och Johan Persson i 438 dagar
Annons

Bästa kvinnliga biroll

  • Evin Ahmad för rollen som Maggie i Ring mamma!
  • Alba August för rollen som Jenny Küttim i Quick
  • Sissela Benn för sin roll som Karin i Sune – best man
  • Bianca Cruzeiro för rollen som Isagel i Aniara

Bästa manliga biroll

  • Tomas von Brömssen för rollen som morfar Helmer i Sune – best man
  • David Dencik för rollen som Sture Bergwall i Quick
  • Ulf Stenberg för rollen som Mathias i Fraemling
  • Bachi Valishvili för rollen som Irakli i And then we danced

Bästa manus

  • Levan Akin för manuset till And then we danced
  • Roy Andersson för manuset till Om det oändliga
  • Lisa Aschan för manuset till Ring mamma!
  • Erlend Loe för manuset till Quick

Bästa foto

  • Lisabi Fridell för fotot i And then we danced
  • Ragna Jorming för fotot i Quick
  • Aril Wretblad för fotot i Eld & lågor

Bästa klippning

  • Erika Gonzales, Kristin Grundström och Karolina Bengtsson för klippningen av Josefin & Florin
  • Rickard Krantz för klippningen av Quick
  • Anna Eborn för klippningen av Transnistra
Annons

Bästa kostym

  • Margrét Einarsdóttir för kostymerna i Eld & lågor
  • Clinton Booyse för kostymerna i 438 dagar
  • Anna Hagert och Anna Karlsson för kostymerna i En del av mitt hjärta

Bästa ljud/ljuddesign

  • Andreas Franck och Fredrik Dalenfjäll för ljudet i 438 dagar
  • Claes Lundberg för ljudet i Josefin & Florin
  • Christian Holm och Niklas Skarp för ljudet i Jag kommer hem igen till jul

Bästa mask/smink

  • Jenny Fred för mask/smink i En del av mitt hjärta
  • Anna Carin Lock för mask/smink i Quick
  • Madeleine Gaterud och Therese Sandersson för mask/smink i Eld & lågor

Bästa originalmusik

  • Jon Ekstrand för musiken i 438 dagar
  • Nathaniel Méchaly för musiken i Eld & lågor
  • Johan Ramström för musiken i Sara med allt sitt väsen

Bästa scenografi

  • Teo Baramidze för scenografin i And then we danced
  • Anders Hellström, Frida Ekstrand Elmström och Nicklas Nilsson för scenografin i Det oändliga
  • Pater Sparrow för scenografin i Eld & lågor
Annons

Bästa visuella effekter

  • Bert Deruyck och Kaj Steveman för effekterna i Eld & lågor
  • Torbjörn Olsson för effekterna i 438 dagar
  • Andreas Wicklund för effekterna i Aniara

Bästa kortfilm

  • Excess will save us, regi Morgane Dziurla-Petit
  • Ingen lyssnar av Elin Övergaard
  • Psychic av Tova Mozard

Bästa dokumentärfilm

  • Fraemling, regi Mikel Cee Karlsson
  • Josefin & Florin, regi Ellen Fiske och Joanna Karlberg
  • Transnistra, regi Anna Eborn

Bästa utländska film

  • Kapernaum, regi Nadine Labaki
  • Marriage story, regi Noah Baumbach
  • Parasit, regi Bong Joon-ho

Guldbaggens publikpris

  • Britt-Marie var här
  • En del av mitt hjärta
  • Hasse & Tage – en kärlekshistoria
  • Jag kommer hem igen till jul
  • Sune – best man
Annons

Foto: TT 

Läs mer: 

Dela på:

Annons

SENASTE VIDEOKLIPPEN FRÅN ELLE:

Laddar